Slovensko výrazne zostarlo. Dôchodcovia tvoria už 17 percent obyvateľstva.
Toľko údaje zo sčítania obyvateľstva. Dnes je Európsky deň solidarity a spolupráce medzi generáciami (29. 4. – pozn. Slovo).
Ironicky, u nás sa onedlho bude môcť dať nazvať dňom boja medzi generáciami. Pretože zatiaľ smerujeme len k zhoršeniu stavu, a to výraznému.
Slovensko rýchlo starne z dvoch hlavných dôvodov. Rodí sa pomerne málo detí a veľa ľudí emigruje. Po špecifickom Luxembursku máme napríklad najväčší odlev stredoškolákov na štúdiá v zahraničí. A nevracajú sa.
Plus, tretí dôvod, ľudia žijú čoraz dlhšie. To je v zásade dobrá správa. Lenže oproti európskemu priemeru u nás ľudia žijú dlhšie v zlom zdraví.
V mnohých rodinách je už dlhodobejšie napätie. Staršie generácie majú síce nízke dôchodky ale často, aj keď nie vždy, vlastnia nehnuteľnosť.
Majú teda kde bývať, lacno (rôzne poplatky za odpad a podobne sú u nás relatívne nízke) a bez stresu.
Na rozdiel od nich sú mladší uväznení vo večnom kolobehu splácania hypoték alebo trasenia sa, či budú mať nabudúce na nájom.
To napätie sa potom prejavuje napríklad aj politicky, deti a vnuci nadávajú starým rodičom, koho to volia. A naopak. Aj preto, že tie generácie majú rôzne záujmy.
Je to pritom celé v mnohom bizarná situácia. Vôbec by sme na tom nemuseli byť tak zle, ani demograficky.
Pri povrchnom pohľade by človek totiž skôr čakal, že sa na Slovensko ľudia budú húfne vracať. A dokonca, že sa sem budú sťahovať Západoeurópania.
Slovensko má veľmi nízku kriminalitu. Nemá mestá so štvrťami drogových dílerov a všadeprítomných sprejerov.
Tiež bezpečné potraviny – vďaka dobrej inšpekcii a prísnym pravidlám sme na rozdiel od iných krajín už vyše tridsať rokov nemali nejaké rozsiahlejšie rozšírenia biologických hrozieb ako salmonela, alebo chemických, pozri napríklad niekdajšiu dioxínovú aféru v Belgicku.
Je tu otvorená prírodná krajina, akú na Západ od nás tak ľahko nenájdete. Už v susednom Rakúsku, s úchvatnými Alpami, sa do veľkej časti lesov, vyčlenených na hospodárske účely, nedostanete. U nás si môžete chodiť prakticky, kde chcete.
Máme síce slabé železnice a cesty, ale zase veľmi dobré iné časti infraštruktúry: spoľahlivé elektrické siete, rozsiahla plynofikácia, veľmi dobré pokrytie mobilným signálom, a celkovo nie najhoršia komunikačná infraštruktúra. A ak by nebolo tých rozbitých ciest, tak by sa dalo hovoriť o pomerne dobrej autobusovej doprave, mestskej aj prímestskej – vozidlá sú väčšinou moderné, čisté, a sieť je vcelku hustá.
A je tu v zásade celkom milá, vychovaná mládež – stačí si to porovnať s mladými Škandinávcami s ich masovými pitkami alebo opitými Britmi v noci bojujúcimi v centrách miest.
Ale nikto sa sem nehrnie, skôr naopak. Príjmy sú pomerne nízke a tak manuálni pracovníci či obsluha v službách idú zarábať radšej do Nemecka či Rakúska, a čiastočne ešte stále aj do Británie. V niektorých regiónoch takmer doslova nie je čo robiť a ak už sa máte niekam sťahovať, tak prečo do Žiliny či Bratislavy, prečo nie rovno do Prahy. Tá špeciálne víta aj rôznych kreatívnych pracovníkov.
Osobitná kapitola sú ambiciózni ľudia, v rôznych oboroch. Tým zväčša prostredie nepraje: nemáme na tú kreativitu inštitucionálne podhubie a na úspešných ľudí sa navyše útočí (klasická závisť).
A tak jedným z najúspešnejších automobilových dizajnérov dneška je Slovák. Ale veľmi ťažko si predstaviť, že by vôbec niečo dosiahol, ak by bol býval ostal na Slovensku.
Jedným z dlhodobo najúspešnejších divadelných režisérov v Prahe je tiež Slovák. A opäť si ťažko predstaviť, že by sa mu podarilo takto vypracovať na Slovensku.
Ak chcete robiť zaujímavú vedu, zväčša idete aspoň do Čiech. Na Slovensku sa síce za posledné roky z eurofondov nakúpili často veľmi drahé, priam luxusné prístroje, ale niekedy sú umiestnené vo veľmi starých, nerekonštruovaných budovách, a často na málo výkonných pracoviskách. A aj tie výkonné trpia nedostatkom financií na prevádzku a vôbec slabou štátnou podporou.
Niečo podobné lekári – tí nemocniční dnes už majú veľmi dobré platy, ale napriek tomu odchádzajú, lebo podmienky na profesionálny rozvoj či pokojnú prácu na dobre zorganizovanom pracovisku sú často slabé.
A mnohých vyháňa jednoducho dlhodobo nenávistná, žlčovitá atmosféra v krajine (FB viete vypnúť, ale ak sa ohovárajú susedia a do tupých hádok dostávajú ľudia na pracovisku, je to pre život horšie). Tu sa situácia síce v mnohom za ostatné roky až desaťročia zmenila (stačí si spomenúť na všeobecne nevrlých predavačov či vrátnikov na sklonku socializmu, čo potom pretrvávalo ešte dlho do 90. rokov a viac) ale stále je v atmosfére čo zlepšovať.
A tak nemá kto pracovať na tie rýchlo rastúce davy ľudí v dôchodkovom veku.
Všetko by bolo fajn, keby sme mali vysoko výkonné hospodárstvo. Bohužiaľ, to ale neplatí. Máme tu zopár špičkových podnikov, ktoré dnes generujú aj ako-tak slušné daňové príjmy.
Ale medzitým kopu pomerne nevýkonných aktivít s malou pridanou hodnotou. A pomerne slabo rozvinuté odvetvia, od ktorých by ste čakali oveľa viac, napríklad turistika.
O komplexnejší hospodársky ale aj spoločenský rozvoj sa žiadna vláda minimálne dvadsať rokov vôbec nestarala. Výsledkom je málo sebavedomá krajina fungujúca značne pod svoj hospodársky potenciál.
Vrcholne ironické je potom vidieť, ako sa dokonca hlasno „národní politici“ vedia postarať o ďalšie zbedačovanie krajiny. Pekným príkladom boli nedávno kotlebovci s ich podporou vývozu miliárd eur zo Slovenska, aby dotovali napríklad americké akcie. (Veľmi veľa voličov zastáva názor, že podstatní je voliť „niekoho, kto má správne názory“. Aj takýto postoj, presnejšie táto katastrofálna naivita, prispieva k nie najlepšiemu stavu krajiny. Pretože ak volíte debila, môžete čakať, že bude debilne rozhodovať. S tým, či „má dobré názory“ to nič nemá.)
Niežeby všetko vedeli vyriešiť politici (to je taký domáci mýtus, že netreba nič robiť, len nadávať na „tých hore“) ale veľa vecí áno.
A výhľad, opakujem, je v tejto chvíli len zlý. Veľa ľudí hlása ťažko naivne, že to hlavné je vymeniť Matoviča. Ani náhodou.
Ak sa Slovensku nedostane výrazne kvalitnejšieho vládnutia, tak, verte mi, do desiatich rokov aj kvôli rýchlo sa zhoršujúcej demografii bude dosť zle nielen dôchodcom.
Áno, horšie ako dnes.
(Status na FB 29. apríla 2023)