Juraj Draxler: Slovensko pápežskejšie ako pápež

Popletený svet: Slovensko prestáva brať jadrové palivo od Rusov, výhradnými dodávateľmi budú Američania.

A komu Rusi budú naďalej dodávať jadrové palivo? Napríklad Američanom.

Je to proste tak. Slovenské elektrárne včera podpísali zmluvu, podľa ktorej sa ich dodávateľom jadrového paliva stane americký Westinghouse. Medzitým ale americké firmy naďalej ročne importujú jadrový materiál z Ruska v objeme takmer 2 mld dolárov!

Rusi dodávajú 12 percent paliva používaného americkými jadrovými elektrárňami. Plus obohatený urán napríklad na vedecké účely. A nič sa na tom nemení napriek legislatívnym tančekom okolo „zákazu“ používania ruského paliva. Taký zákaz Kongresom prešiel na jar, ale má zároveň také výnimky, že na faktickom stave nič nemení. Naopak, od prijatia „zákazu“ začal dovoz ruského jadrového materiálu, ironicky, rásť.

Rusko má proste obrovskú kapacitu na výrobu obohateného uránu (polovica svetovej kapacity).

Plus samo síce uránu neťaží až tak veľa ako top producenti (patrí mu až 6. miesto na svete), ale vďaka úzkej spolupráci s Kazachstanom (zďaleka najväčší svetový producent) má prístup k obrovským objemom prírodného uránu, ak potrebuje. A Kazachstan exportuje tiež, až 35 percent uránu použitého v USA je z Kazachstanu. A tak Rusko a Kazachstan, krajiny spoločne sa vojensky ochraňujúce, spolu dodávajú takmer polovicu uránu pre americký jadrový priemysel.

Na rozdiel od iných vecí sa na tieto importy nevzťahujú opatrenia žiadneho zo sankčných balíčkov.

Zato my, my ideme všetkým príkladom, ešte aj USA.

(Status na FB 26. augusta 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 189 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. S príspevkom plne súhlasím. Dodávam len, že je naliehavo nutné pripraviť dôkladnú revíziu zahraničných vzťahov Slovenska a jeho zahraničnej politiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter