Juraj Draxler | Roman Laml | Artur Bekmatov: Tódová, Záleská a spiklenecké ticho

Juraj Draxler: Verejný záujem?

Takto: Mňa osobne vzťah prominentnej sudkyne a prominentnej novinárky nezaujíma.

Čo ma ale fascinuje, alebo skôr šokuje, je to mediálne ticho. Okrem dvoch bulvárnych titulov sa tomu nikto z médií hlavného prúdu nevenuje.

A to pritom pri iných osobách, kde je možné hocijaké podozrenie z podávania informácií nad rámec bežného či povoleného, prípadne legálneho, sa okamžite stretnutia široko prepierajú. Lebo „je to vo verejnom záujme“ a podobne.

A tu? Nič. Spiklenecké ticho.

Roman Laml: Okázalá ignorácia

Novinár reflektuje okolitý svet a ponúka svojmu čitateľovi relevantné informácie – padni, komu padni. Propagandista pod krytím novinára ponúka svojmu čitateľovi len tie informácie, ktoré mu vyhovujú a prioritne sa neusiluje čitateľa informovať, ale formovať a manipulovať.

Kauza „novinárky“ Tódovej a sudkyne Záleskej je názorným príkladom toho, do akej kategórie patrí naša mediálna „svätá trojica“ (Denník N, Sme, Aktuality), ktoré tento prípad okázalo ignorujú, pretože by to mohlo narušiť mentálnu integritu veľkej časti nimi usmerňovaných čitateľov.

Predstava, že keď o probléme nehovorím, tak nie je, ma opustila asi v ôsmich rokoch, keď som rozbil lampičku a ukryl som ju s tým, že na to nepríde. Nefungovalo to. Je preto trápne, že niektoré média podobnú predstavu stále majú a tvária sa tak, že keď o niečom nepíšu, tak to nie je relevantné a netreba tomu venovať pozornosť. A potom sa tie isté médiá čudujú, že ľudia im neveria, hľadajú alternatívne zdroje informácií a všeobecne sa prehlbuje nedôvera vo všetko oficiálne.

Tak, ako sa tieto médiá (a správne) zaujímali, v akom byte býva Fico, čo robí jeho priateľka, na akom aute jazdí Pellegrini alebo kto a čo rozprával na poľovníckej chate, mali by sa zaujímať aj o to, či blízky vzťah novinárky a sudkyne je v poriadku, najmä preto, že Tódová často písala o prípadoch, ktoré súdila pani Záleská a prinášala informácie, ktoré neboli verejne dostupné.

Ale bude to asi tak, že si svoju hlavu z piesku nevytiahnu, ale naopak, zväčšia svoju pozornosť boju proti alternatívnym médiám, dezinformáciám a podobne. On to už naznačil vo svojom facebookovom príspevku Vladimír Šnídl, kolega Moniky Tódovej, že ide o „aféru – rozpútanú Smerom, prokremeľskou scénou a ich pomocníkmi“. Takže za to môže Putin a problém je vyriešený a každý, kto to za problém považuje, je zmanipulovaný hlupák. „Pretože vám Smer, hochštapleri a kolaboranti nabulíkovali, že to ona je váš nepriateľ. A vy nepremýšľate, negooglite a idete podľa ich pokynov – a ešte si nahovárate, že nie ste sprosté ovečky.“ Pokračuje arogantne Šnídl s nádejou, že najlepšia obrana je útok a pod hrdým heslom tých jediných správne zorientovaných: „Kto nejde s nami, ide proti nám“.

Artur Bekmatov: Zahanbujúce ticho

Teda… nečakal som, že sa mainstream a kaviareň nejako „hecnú“ pri zaujatí stanoviska k dovolenke novinárky a sudkyne, no toto partizánske mlčanie je pre nich priam zahanbujúce. Ale len sa tým potvrdzuje staré porekadlo, že kto mlčí, ten svedčí.

(Statusy na FB 8. augusta 2023, titulky SLOVO)

(Celkovo 388 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter