Juraj Draxler: Nevážia si Cyrila a Metoda

Ako spoznáte antislovenských politikov? Nevážia si Cyrila a Metoda. A je to v poslednej dobe vcelku v móde. V prevrátenom svete niektorých sa dnes nosí popieranie ich príspevku. Lebo sú spájaní s hlaholikou (a teda následne s azbukou) a s Konštantinopolom, čiže s pravoslávím. A tak niektorí zvrátení ľudia podávajú históriu tak, že ak si pripomínate sviatok Cyrila a Metoda, ste agentom Ruska. Alebo také niečo.

Čo na tom, že nás hlaholika významné spája napríklad s dejinami Chorvátska alebo staroslovienčina s Rumunskom (kde bola istý čas liturgickým a svojím spôsobom aj úradným jazykom) a Cyril a Metod s Bulharskom, Srbskom, Macedónskom či Gréckom?

A že to dané obdobie je naozaj historicky mimoriadne zaujímavé tým, ako sa tu formovali prvopočiatky stredoeurópskych štátností, na pozadí mocenských manévrov Frankov, Byzantskej ríše a podobne?

To dnes niektorým nič nehovorí, zato hlúpe ideologizovanie áno.

Jednoducho, zvrátený svet.

(Status na FB 5. júla 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 125 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Juraj Draxler: Nevážia si Cyrila a Metoda

  • 5. júla 2023 at 19:35
    Permalink

    Vrelo súhlasím. Len čo môžeme chcieť od osôb ako P. Pellegrini, pre ktorého partnerom a teda svojím spôsobom aj vierozvestom je senilný a dementný J. Biden.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter