Juraj Draxler: Kto na smetisko dejín

Tri zaujímavosti volebnej kampane:

1. Médiá už začínajú podporovať dokonca Republiku, len aby blokovala percentá Smeru. Už niekoľko mesiacov sa médiá snažia do Republiky skôr „nenavážať“. A včera dokonca na Aktualitách vyšiel takmer oslavný portrét Uhríka. Bavíme sa pritom o strane, ktorej predstaviteľ sa ešte pred pár rokmi prezentoval vyrevúvaním „Je-em tvojho Alláha!“. A ktorá doslova nemá žiaden program, okrem sľubovania úplne nereálneho vystúpenia z EÚ.

Normálne by to dráždilo kadekoho, ale pre oslabenie Smeru je Republika dobrá.

2. Hlasu sa rozplýva sen o premiérskej strane

Ak do začiatku septembra výrazne nereštartujú kampaň, v zásade už budú len bezmocne sledovať ďalší pokles percent. Štrnásť? Dvanásť?

Slabej strane sa navyše bude aj zle vládnuť, ľahko si ju rozoberú koaliční partneri.

3. Na vypadnutie je Saska

Napriek vizuálne okázalej kampani, za ktorú zaplatili prestížnemu marketérovi, o Saske mimo bilbordov ani veľmi nepočuť.

„Rišo“ sa kedysi marketingovo správne rozhodol osloviť bratislavskú kaviareň, ktorá potrebuje mať pocit, aká je chytrá. Tak im dal koncept „odvodového bonusu“, čo bol len premaľovaný dosť primitívny recept, populárny dlhé roky u americkej pravice. Ale bratislavským intelektuálom stačí málo, mali pocit, že im predstavil niečo mimoriadne novátorské, chytré a oni, keďže sú chytrí, genialitu toho pochopili. A tak sa do Riša zamilovali.

A pomohli mu rozbehnúť politický projekt. Rišo ich potom hodil cez palubu, pretože okrem mediálnej podpory potreboval aj seriózne percentá, a tak začal hlásať silno populistické riešenia. Znížiť počet poslancov NR SR, ministrov „z bavorákov presadiť do superbov“.

Neskôr začal byť protiimigrantský, čo znamenalo slušnú volebnú podporu, ale ešte väčší rozchod s kaviarňou. Tá, večne hladná po nejakom populárnom kamarátovi, si medzitým našla Rada, Andreja, potom Zuzanu, medzitým trochu aj jablčnú Luciu.

Po roku 2020 dostala strana významné posty, ale žiadne veľké nové stratégie hospodárskej či školskej politiky od superreformnej strany sa nekonali. A tak ani ich doterajší voliči reálne nevedia, prečo by Sasku mali voliť.

Žiadna škoda. Strana, ktorá zrodila Matoviča, Poliačika, Nicholsonovú, Gröhlinga či Cigánikovú, si naozaj zaslúži už konečne skončiť na smetisku dejín.  

Hádam aj skončí.

(Status na FB 15. augusta 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 159 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter