Juraj Draxler: Kremeľ: Američania nemajú realistický mierový plán


Ani nie dva dni po Trumpových slovách, ako údajne zvažuje udrieť na Rusko sekundárnymi sankciami na plyn a ropu, prišla odpoveď z Kremľa. Poradca prezidenta pre zahraničnú politiku Sergej Riabkov vyhlásil, že Američania doteraz nepredložili náčrt mieru, ktorý by odpovedal na ruské požiadavky.

„Zatiaľ prišli len s nejakým rámcom, ktorým sa snažia v prvom rade o prímerie… Ale nepredložili plán, ako nám garantujú riešenie koreňov celého konfliktu,“ povedal.

Rusi žiadajú v prvom rade bezpečnostné garancie: nepribližovanie techniky NATO k ich hraniciach. V druhom zase to, že Ukrajina nebude politicky v područí Západu a ideologicky v područí banderovcov.

Rusi sa už vyjadrili, že nemajú námietky voči postupnej integrácii Ukrajiny do EÚ (presnejšie, že sa im to nepáči, ale je plné právo Ukrajiny vyberať si, či chcú do EÚ patriť a pokojne im podpíšu, že Rusko tomu nebude brániť). Predbežne súhlasili s tým, že Ukrajina si bude môcť ponechať pomerne veľkú armádu, 250 tisíc vojakov.

Zároveň sú všetci už viac-menej dohodnutí na tom, že Rusko nevráti obsadené územia.

Ale Rusi žiadajú jasné garancie, že nebudú do budúcna ohrozovaní a teraz dosť jasne zopakovali, že z toho neustúpia.

Mimochodom, otázka je, či Rusi berú vážne Trumpovu hrozbu uvaliť vysoké dodatočné clá (25-50 percent) na každú krajinu, ktorá by kupovala ruskú ropu (spomenul ropu, ale asi myslel aj plyn). To by totiž bolo pre Čínu či Indiu také tvrdé opatrenie, že by to viedlo k serióznej roztržke s USA.

Samozrejme, nemožno sa čudovať, že Trumpa rozdráždilo Putinovo rozmýšľanie nahlas, či by dočasnú vládu nad Ukrajinou mohla prebrať OSN.

Takéto reči totiž už príliš narúšajú pozíciu Zelenského a Trump ho v tejto chvíli potrebuje. Aby uzavrel kolonizačnú dohodu týkajúcu sa nerastného bohatstva Ukrajiny a ďalších vecí, a potom aj uzavrel mier. Ak ho fackať, tak on sám, v rámci tlaku na zmluvy, Putin mu to narúša.

Na druhej strane Putin to zjavne berie tak, že proste ustupovať nemá kam a nemá ani prečo. Nebojoval kvôli zabratiu Donbasu a častí dvoch ďalších oblastí, to bolo len vynútené okolnosťami, potrebuje „fínske riešenie“. Teda, aby Ukrajina mala rovnaký štatút ako Fínsko počas studenej vojny, v prvom rade vojenskú neutralitu. Čo pre Ukrajinu nie je vôbec zlý výhľad, mimochodom.

Naopak, Zelenskyj začal pred časom hovoriť o „Izraelskom modeli“ pre Ukrajinu, teda permanentnej militarizácii krajiny a rôznych aspektov jej fungovania. To by ale západnému publiku, a ani ukrajinskému, neznelo bohvieako, a tak tieto hlasné úvahy Sluhu národa propaganda nerozširovala a skôr tutlala.

Každopádne – Putin vie, že Trump si chce čo najskôr na Ukrajine rozviazať ruky, aby mohol vojensky tlačiť inde, v prvom rade voči Iránu. A tiež sľúbil všetkým, že vojnu ukončí a zatiaľ nič. Takže je aj pod politickým tlakom rokovať rýchlo.

Táto otvorená výmena názorov teda je skôr vyjednávacou taktikou, z jednej aj druhej strany. Iste, Trump sa môže rozhodnúť, že sa na Ukrajinu jednoducho vykašle, riešte si to, Európania, ale to je málo pravdepodobné.

A tak sa zrejme rozhovory čoskoro reštartujú. Uvidíme.

(Status na FB, 1. apríla 2024)

(Celkovo 253 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Dĺžka komentára nesmie byť dlhšia ako 1800 znakov.

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525