Juraj Draxler: Fraška pokračuje

Fraška pokračuje: von der Leyenová slávnostne podpísala memorandum o rozšírení dodávok plynu z Azerbajdžanu. A ešte k tomu slávnostne poznamenala, že si tak EÚ posilní dodávky od „viac spoľahlivých partnerov“. Rozumej, ako Rusko.

Priemerne rozhľadenému človeku asi nemusím pripomínať, že Azerbajdžan je takmer monarchiou, s demokraciou krajina nemá takmer nič spoločné. (Aby posilnil moc svojej rodiny, prezident pred piatimi rokmi dokonca vytvoril post viceprezidenta – a dosadil naň svoju manželku. V prípade, že by sa mu niečo stalo, by tak automaticky moc v krajine prevzal ďalší člen jeho rodiny.) O rozsahu korupcie, od najvyšších zložiek až po hocijakého policajta na ulici, sa rozprávajú legendy.

A s tou spoľahlivosťou dodávok to tiež nebude také skvelé, krajina má síce silného protektora v Turecku, ale leží v dosť nestabilnom regióne.

A jeho bezpečnosť a stabilita záleží v značnej miere aj od dobrých vzťahov… s Ruskom.

Mimochodom, von der Leyenová je veľmi zaujímavá postava. A pekný príklad toho, aká dôležitá je na najvyššej politickej úrovni personálna politika.

Hoci nenápadná, a v nemeckej politike nie veľmi úspešná, už dlho má zjavne ochranu dosť mocných kruhov. A v kľúčových okamihoch to vidno, pôsobí, akoby bola v zásade predĺženou rukou neoconov v Európe.

Medzitým sa únia teda teší, že namiesto nedemokratického Ruska nám ropu a plyn budú vo zvýšenej miere dodávať také výstavné demokracie, ako Saudská Arábia, Nigéria, Alžírsko, Katar či Azerbajdžan.

Ako v nejakej zlej komédii.

(Status na FB 19. júla 2022, titulok Slovo)

(Celkovo 80 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter