Juraj Draxler: Európska komisia sa pokúša scenzurovať šírenie rozhovoru T. Carlsona s V. Putinom

Je to neuveriteľné, ale je to tak. V predvečer najočakávanejšieho politického interview týchto mesiacov sa predstavitelia v Bruseli začali neurčito vyhrážať, že budú penalizovať sociálne siete, ktoré umožnia toto interview šíriť. Prvá na rane je sieť X, cez ktorú sa rozhovor vysielal a ktorá dopredu dala najavo, že sa cenzúre nepodriadi. Európska komisia tvrdí, že použije najnovšiu legislatívu, ktorá umožňuje trestať siete za šírenie škodlivého obsahu.

Doslova nehorázne vyjadrenie dal médiám úradník, ktorý ma na starosti komunikáciu k zahraničnej politike únie. O Putinovi povedal, že „…chce zabiť čo najviac Ukrajincov, bezdôvodne. Je len jeden dôvod pre jeho imperialistickú chuť znovu nastoliť ruské impérium, v ktorom kontroluje všetko v jeho susedstve. Ale to nie je niečo, čo pripustíme v Európe alebo vo svete 21. storočia.“ (Vyjadrenie uvádzam presne v jeho zmätených formuláciách.)

Pripomeniem, súčasťou boja proti Rusku je aj vypínanie tokov informácií. Niektorí politici sa doslova chvastajú tým, ako rýchlo sa pričinili o vypnutie ruskej televízie a podobne. Týchto ľudí nijako netrápi, že tým vlastne hovoria, že voliči sú len bezprizorný dav, ktorý sa ľahko dá ovplyvniť. A preto mu treba servírovať správnu propagandu a vypínať nesprávnu.

Konflikt na Ukrajine je pritom bežne v západných médiách dezinterpretovaný. Nesmie sa hovoriť o dôvodoch vojny, opakuje sa len hlúpa mantra, ako vraj Putin chce dobyť všetko, čo môže. Ak ukrajinská protiletecká obrana zostrelí ruskú raketu, ktorá letí na vojenský cieľ, a Ukrajincami zostrelená raketa dopadne na obývanú oblasť a zabije civilistov, tvrdí sa, že cieľom boli tí civilisti. Nesmie sa zdôrazňovať, ako Rusi a Ukrajinci takmer uzavreli mier hneď po vypuknutí konfliktu, ale Západ Kyjevu prikázal pokračovať vo vojne, pričom v Kyjeve rovno aj zastrelili mierového vyjednávača za Ukrajinu. Atď.

Naopak, ak Putin v rozhovoroch zdôrazňuje, ako to urobil aj vo veľkom rozhovore s národom pred niekoľkými týždňami, že Rusko rešpektuje existenciu Ukrajiny ako suverénnej krajiny, ak hovorí o dôvodoch konfliktu, tieto veci sa do západných médií väčšinou nedostanú. Podobne, ako sa nedostalo to, keď v danom veľkom rozhovore priamo vysmial úvahy o tom, ako sa vraj Rusko chystá dobyť Ukrajinu a potom ísť ďalej do Európy poukázaním na to, že Rusko vôbec nemá sily, ktorými by dokázalo európske štáty poraziť v konvenčnom konflikte. Ani to nepotrebuje, potrebuje mať vyriešenú bezpečnosť vlastného územia, vrátanie okolia svojich hraníc a na obranu vlastného územia má jadrový dáždnik.

Naopak, zdôrazní sa každý nezmysel, ktorý niekto tresne v ruskej televízii a vydáva sa to za politiku Ruska. (Naopak, ak niečo nechutné povie americký kongresman alebo predstaviteľ blízkovýchodnej krajiny, ktorá teraz hromadne vraždí civilistov, médiá to veľmi citlivo odfiltrujú. A deje sa to ako na bežiacom páse.)

Samozrejme, na ruskej strane sa nájde dosť šovinistických a nenávistných výrokov, od rôznych predstaviteľov alebo mediálnych celebrít. Koniec koncov, krajina je vo vojne, propaganda beží na plné obrátky. Podobne propaganda šíri rôzne nezmysly.

A opačne, pre zmenu zo západnej strany.

Na to, aby si človek chcel vypočuť aj názor druhej strany, nemusí s danou stranou súhlasiť, naopak, znakom racionálneho človeka je, že nepristupuje k zdrojom informácií s prehnanou emocionalitou, a najmä, že sa nebojí konfrontácie názorov.

Otvorená spoločnosť funguje na princípe, že čím viac zdrojov, tým lepšie, občan si nakoniec vytvorí názor. V ostatných mesiacoch sme ale svedkami toho, že pre mnohých top politických predstaviteľov tento názor neplatí. Tvrdo smerujú k tomu, že médiá musia byť čo najviac vtesnané do šírenia jedného, toho správneho naratívu. Všetko ostatné má byť označené za škodlivé a zlikvidované. Je to dosť desivé.

(Status na FB 9. februára 2024, titulok SLOVO)

(Celkovo 231 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter