Juraj Draxler: Dnes je tragický deň – pre slovenskú opozíciu

Prišla eurokomisárka a potvrdila, že momentálne sa Brusel nechystá k žiadnym krokom vedúcim k zastaveniu finančných tokov. S poznámkou, že EK bude ďalej s vládou komunikovať ohľadom niektorých vecí, kde vyjadrila určité výhrady či znepokojenie. Toto všetko po týždňoch úsilia, aby sa peniaze stopli. Jednu z prvých prosieb vyslala v zime prezidentka Zuzana Čaputová. Tá sa priamo v interview pre jeden z najvplyvnejších denníkov sveta, Financial Times, vyslovila za stop peniazom.

Po niekoľkých hodinách od uverejnenia rozhovoru si ona alebo ľudia okolo nej uvedomili, že to je pre ňu značný osobný „prúser“, lebo toto proste pred domácou verejnou mienkou neobráni a ešte sa ju môžu pokúsiť „poťahovať“ za vlastizradu (sotva úspešne, ale život by jej to znepríjemnilo). A tak palác vydal stanovisko, podľa ktorého vraj jej slová prekrútil daný novinár a ona vraj hovorila opak toho, čo vyšlo. (Technická poznámka: svetové médiá majú rôzne prístupy k autorizácii, je dosť možné, že FT autorizáciu nepraktikuje. Aj tak ale platí, že štandardne sa rozhovor nahráva a robí to aj tím respondenta. Kancelária prezidentky ale nedala najavo, že svoje slová o prekrútení dokáže doložiť aj audiozáznamom.)

Medzitým sa v Bruseli snažil Šimečka, aj ďalší. Dosiahli aspoň, že kolega z ich politickej frakcie, ktorý je eurokomisárom pre spravodlivosť, nechal slovenskej vláde napísať pomerne vyrývačný list.

A, opakujem, čo som opísal už minule, list, ktorý je absurdný vzhľadom na kontext fungovania únie, kde sa nájdu krajiny s oveľa, oveľa mizernejším vyšetrovacím a justičným systémom ako Slovensko (môj obľúbený príklad: Bulharsko). Ale politicky majú pokoj, keďže držia líniu v otázkach, ako je Ukrajina.

Lenže ani slovenská vláda nie je bez možností obrany (sme susedný štát spomínanej Ukrajiny, vedú tadiaľto dôležité energetické trasy, atď.) a tiež sa činila a ukazovala, že si len tak nenecháme brnkať po nose.

A vyšlo to, z Bruselu vyslali komisárku Jourovú na akúsi zmierovaciu misiu.

A médiá a opozícia tým pádom ticho zúria. Jeden nemenovaný denník (N) sa klasicky celú vec pokúsil úplne obrátiť, a vraj je to fiasko pre Fica, pretože on hovoril o snahách stopnúť nám peniaze a pritom Jourová potvrdila, že nám ich nestopnú. Ha, šach-mat, Fico!

Toto je už tak absurdno-zúfalá snaha aspoň nejako predsedu vlády okydať, že to rozum proste neberie. Každopádne, aspoň nateraz je relatívne pokoj, žiaden boj s Bruselom sa nechystá a vláda má priestor na to, aby riešila iné veci. Takmer až sklamanie, že?

(Status na FB 26. apríla 2024)

(Celkovo 242 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter