Juraj Draxler: Chceme ďalšiu Juhosláviu?

Rozšírenie vojenskej podpory Ukrajine, ktorú momentálne zvažuje NATO, priamo ohrozuje aj bezpečnosť Slovenska. Oni síce povedia, že sa zvažuje len „obmedzené“ vyslanie niektorých typov jednotiek, len obslužných a zatiaľ „len“ na západnú časť Ukrajiny a manévre lietadiel NATO ešte bližšie k línii stretu ako doteraz, ale je to doslova hra s ohňom.

Postupne sa zväčšia letecké koridory so smrtiacim materiálom, ktoré už teraz idú aj ponad Slovensko, budú tlačiť, aby sa do slovenských nemocníc prijímali aj zranení z Ukrajiny, a najmä príde tlak, aby sa výrazne zväčšila prítomnosť vojakov NATO na území východoeurópskych štátov, vrátane Slovenska. Mimochodom – keď už sa nám blížia prezidentské voľby – všetko veci, ktoré by podporil aj kandidát Korčok.

Je jasné, prečo to robia. Ukrajina je momentálne v defenzíve, hrozí, že Rusi na viacerých častiach frontu urobia prielomy. Na druhej strane ukrajinských vojakov už nevládze hnať dopredu ani veľmi silná propaganda. A tak niektorí západní politici špekulujú, ako vojnu silnejšie podporiť.

Ukrajina má zničené niektoré mestá, ale Rusi doteraz nepristúpili k plošnému ničeniu civilnej infraštruktúry (mosty, železnice, nemocnice, televízne budovy), na rozdiel od Američanov v Juhoslávii.

A Srbi či susedné krajiny, kam tiež občas uleteli americké rakety, si ešte pár mesiacov pred útokom NATO tiež nevedeli predstaviť, že by to celé mohlo až tak eskalovať.

Pri ďalšom postupe bude Ukrajina vojnou zasiahnutá na ďalších a ďalších územiach. Úplne hlúpo a zbytočne, Ukrajinci samotní žiadne členstvo v NATO nepotrebujú.

Navyše, hrozí, že aliancia postupne vystaví možnosti konfliktu aj predsunuté územia východnej Európy – hrozí nám viac prevozu nebezpečných materiálov cez naše územie, zasiahnutie odvetnými akciami (napr. cielenými akciami proti dopravným uzlom), spomínané vyčlenenie časti zdravotníckych kapacít pre prípad prijímania ranených z Ukrajiny a podobne.

Tomuto naozaj treba zo Slovenska hovoriť rázne NIE. A je dobré, že to celá koalícia urobila jasne a jednotne.

(Status na FB 26. februára 2024)

(Celkovo 217 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter