Juraj Blanár: Vysoké ceny, hypotéky a „nepomoc“

Vysoké ceny potravín trápili celé Slovensko, len vláda z rozpadnutej koalície a rovnako vláda pani prezidentky si to nevšimli. Neurobili vôbec nič pre to, aby to ľudia zvládali popri zvýšených cenách za energie a v situácii, keď reálne platy oproti minulému roku u nás klesli. Preto sme ako opozičná strana opakovane zvolali okrúhly stôl, za ktorý sa posadili
1. ceny už vyššie nerástli,
2. ceny aspoň základných potravín klesli,
3. prvovýrobcovia prežili tlak na zvyšujúce sa náklady.

Keď som všetkých pozýval z pozície podpredsedu parlamentu, reakcie boli pozitívne, a tak vyzerali aj naše niekoľkohodinové diskusie. Pre krátkosť času sme spracovali dve základné legislatívne zmeny. Ministerstvu financií SR sme uložili povinnosť urobiť analýzu cien potravín a na základe toho konalo. Ako sa však ukázalo, nič sa neudialo. A pritom sa mohli inšpirovať v Česku či Portugalsku a ďalších štátoch, kde znížili DPH na potraviny čiastočne alebo úplne na nulu.

Druhým opatrením, ktoré vzišlo z nášho rokovania, bola odvodová úľava pre potravinárov. Mala platiť od prvého augusta, ale tu opäť zasiahla Ódorova vláda a jej inštitúcie, ktoré dokonca túto pomoc spochybňovali. Vyhovárali sa na Európsku komisiu. A tak prvovýrobcovia radšej ustúpili a neznížili si náklady. Dnešné rozhodnutie EK, že takéto dočasné zníženie odvodov je v poriadku, dalo za pravdu nám.

Čo teraz budú hovoriť tí, ktorí spochybňovali túto pomoc? A čo zverejnia mainstreamové médiá, ktoré sa priam tešili z toho, že sa SMER-u niečo nepodarilo!? Vôbec pritom nepochopili, že tu nešlo o SMER, ale o potravinárov, a najmä ich zákazníkov. Celkom by postačovalo, keby sa im ospravedlnili za všetky tie mediálne nepravdy a manipulácie.

Je to podobné ako s hypotekárnymi úvermi. Na hroziace vysoké úroky tiež upozorňujeme a mnohé médiá sa tvária, akoby to problém nebol. Vládni predstavitelia i bývalá rozpadnutá koalícia tvrdia, že sa to týka len malého počtu ľudí. Preto som opäť z pozície podpredsedu parlamentu oslovil banky na Slovensku i Slovenskú bankovú asociáciu, aby sme za okrúhlym stolom hľadali riešenia. Ich odmietavé a ignorantské reakcie prezradili, že obyvateľov Slovenska majú až na poslednom mieste. Presne tak ako Z. Čaputová a Ľ. Ódor, ako aj I. Matovič, R. Sulík, B. Kollár a V. Remišová.

(Status na FB 14. septembra 2023)

(Celkovo 57 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter