Juraj Blanár: Slovensko odmieta migračný pakt

Na včerajšom hlasovaní v Európskom parlamente poslanci schválili napriek jej neúplnej podpore novú európsku migračnú a azylovú politiku, ktorej súčasťou je aj povinné prerozdeľovanie nelegálnych utečencov. Slovenská republika nesúhlasí s takýmto princípom tzv. solidarity s podmienkou povinného prijatia nelegálnych migrantov na naše územie. Štáty by sa mali sami rozhodnúť, akú formu pomoci zvolia, a to bez príkazu povinného finančného či materiálneho príspevku.

Prijatie tejto reformy je zároveň reálnou ukážkou toho, ako dôležité je ponechanie práva veta v kľúčových oblastiach presadzovania národnoštátnych záujmov. Pri tomto hlasovaní nebolo možné uplatniť právo veta, preto bol návrh napriek nesúhlasu SR i ďalších štátov schválený. Za SR sme vyjadrili našu odmietavú pozíciu k návrhu nového migračného paktu hlasovaním na úrovni veľvyslancov pri EÚ v Bruseli, ktoré sa uskutočnilo vo februári 2024.

Nový pakt nie je dlhodobo udržateľným riešením. Zhodli sme sa na tom aj s predstaviteľmi členských štátov Vyšehradskej skupiny a rovnako skupiny Central 5. Nelegálna migrácia je obrovská výzva, ktorej EÚ čelí, a našou povinnosťou je riešiť ju predovšetkým v súlade so suverénnymi záujmami našej vlasti.

Je potrebné si otvorene priznať, že ochrana schengenského priestoru proti nelegálnej migrácii nie je dostatočná a nový migračný pakt tento problém nevyrieši. Opakujeme, že je potrebné sa sústrediť na posilnenie ochrany vonkajšej hranice EÚ a rovnako na intervencie a opatrenia v krajinách, odkiaľ nelegálna migrácia prichádza.

Európsky prístup k migračnej politike môžu ovplyvniť aj nadchádzajúce júnové eurovoľby a poslanci, ktorých si obyvatelia EÚ, teda i Slovenska, zvolia do Európskeho parlamentu.

(Status na FB 11. apríla 2024)

(Celkovo 76 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter