Juraj Blanár: Sankcie nepomáhajú mieru

Vojnu žiadne sankcie neskončili a neskončia. Rútime sa vďaka nim do recesie s rastom inflácie a chudoby. Opatrne, no čoraz väčšmi nahlas to priznávajú zahraniční politici. Tí slovenskí sa tvária, že je všetko v poriadku. Vlastne teraz počas leta podľa nich áno. Richard Sulík sa chystá na svoj ranč v Austrálii, Veronika Remišová je asi na pôvodne zatajovanej chate v Tatrách a o Igorovi Matovičovi sa mi ani nechce premýšľať, kde trávi svoj čas. No medzi obyčajnými ľuďmi na Slovensku to určite nie je.

Najnovšie ministerka zahraničných vecí Nemecka priznáva, akú chybu so sankciami urobila nielen jej krajina, ale celá EÚ. Okrem nezmyselných sankcií dala EÚ Ukrajine už dva a pol miliardy eur na zbrane, avšak nepriamo podľa osobitného mechanizmu. Nikto z EÚ však nie je schopný zistiť, kde tie peniaze reálne končia. Ide totiž o štát, nachádzajúci sa na najvyšších priečkach korupcie. A to Igor Matovič chcel údajne bojovať proti korupcii, no jeho koalícia sa za dva roky dopustila toľkých korupčných, rodinkárskych a nevýhodných krokov, čo sa iným vládam nepodarilo za 20 rokov.

Vráťme sa k sankciám. Alebo radšej by sa mala celá EÚ, a to vrátane Slovenska, od nich odpútať (to, bohužiaľ, znie však ako utópia). Lebo tie k mieru nevedú! Mali by prehodnotiť prístup ku konfliktu na Ukrajine investovaním do mierových rokovaní a riešením príčin, ktoré  sa nezačali 24. februára 2022, ale minimálne už v roku 2014. Súčasné sankcie, ku ktorým sa tak hrdo hlási hegero-matovičovská vláda, totiž prispievajú len k samozničujúcej protinárodnej politike.

Najviac na to doplatia východné krajiny EÚ, kde ceny potravín dosahujú už ceny v západných štátoch, ale kúpna sila je medzi nimi neporovnateľná. Dôchodcovia, rodiny s deťmi, i ľudia pracujúci za minimálne mzdy sa prepadávajú do chudoby a vláda nič pre nich nerobí. Z financií na záujmové krúžky sa totiž nenajedia, nezaplatia si z nich stúpajúce účty za energie, ani si z nich nenatankujú na benzínkach za takmer dve eurá za liter. Čím skôr skončí táto neschopná vláda, tým menej škôd napácha na Slovensku.

(Status na FB 23. júla 2022)

(Celkovo 38 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. S komentárom možno len súhlasiť. Dodávam len, že význačná predstaviteľka a priam kormidelníčka svetovej politiky Marie Korbelová alias Madelaine Albrightová, už veľmi dávno jasne vyslovila ciele toho, čo sa dnes odohráva medzi dvoma slovanskými štátmi a čím trpia nielen ony, ale aj celá Európa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter