Jozef Dermek: O 15 minútach hanby a 80. výročie tragédie v Hute Peniackej

Ako informovalo Veľvyslanectvo USA na Slovensku, 28. februára tohto roku sa v kinosále Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici uskutoční premietanie filmu 15 minút hanby, na ktorého vzniku sa podieľala kontroverzná Monika Lewinská, známa z čias prezidentovania B. Clintona.

Bez toho, aby sme popierali dôležitosť problému podnecovania k nenávisti na internete, ktorý je témou filmu a ktorému muselo v posledných rokoch čeliť aj naše Veľvyslanectvo, vyjadrujeme prekvapenie nad výberom miesta a dátumu podujatia. Múzeum Slovenského národného povstania, založené v roku 1955, bolo doteraz posvätným miestom pre slovenských i zahraničných veteránov dramatických udalostí z augusta – októbra 1944, ich potomkov a všetkých, ktorým nie je naše spoločné Víťazstvo nad nacistickou hrozbou ľahostajné.

Film sa bude premietať v deň 80. výročia masovej vraždy v obci Hute Peniackej (dnes Zoločevský okres, Ukrajina), kde esesáci z ukrajinskej divízie Galícia a banderovci z Ukrajinskej povstaleckej armády zavraždili viac než tisíc civilistov, prevažne Poliakov a Židov, za ich účasť v protifašistickom odboji a pomoc partizánom. Asi päťsto z nich bolo zaživa upálených v kostole a vo vlastných domoch a obec bola vymazaná z povrchu zemského. Pamiatka obetí tohto vojnového zločinu spáchaného v blízkosti hraníc dnešnej Slovenskej republiky je posvätná.

Zabúdanie na minulosť, vymazávanie zločinov nacizmu z kolektívnej pamäti, také typické pre dnešných zámorských politikov, vedie k takým hanebným činom, ako nedávne ovácie, ktoré v kanadskom parlamente v prítomnosti V. Zelenského a premiéra D. Trudeaua zožal bývalý esesák, príslušník Galície.

Chceli by sme veriť, že na Slovensku to nikdy nebude možné!

(Status na FB 26. februára 2024

(Celkovo 113 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter