Jozef Banáš: Vtipné to nebolo, ale facka to bola riadna!

Ako zlý vtip sa mi zdá záležitosť s „novou vizuálnou identitou“ Divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Podľa jeho riaditeľky nová identita vyvolala reakciu len tej sociálnej skupiny, ktorá „vníma slovenský gardistický dvojkríž ako znak svojej štátnosti.“ Nuž rád by som pani riaditeľku opravil – malo by ju desiť hlboké mlčanie liberálno-progresívnej umeleckej obce, najmä hercov. Nezaznamenal som, že by sa jej herci zastali, a to dokonca ani overení úderníci agresívneho hlavného prúdu. Ono podporiť názor hanobiaci našich otcov si vyžaduje poriadnu dávku arogancie, ktorú, zdá sa, ani tí najhlučnejší nemajú. Drzosť a arogancia však očividne nechýba tvorcom dúhovo-ukrajinského paškvilu. Pokiaľ ním chceli karikovať tých, ktorí toto divadlo postavili, mlčanie jahniat svedčí o opaku. Búrať symboly minulosti je svedectvom malých a zakomplexovaných. Sebavedomí ľudia a sebavedomé národy považujú každú dobu aj s jej symbolmi za súčasť svojej histórie. Inak by sme museli zbúrať aj bratislavský hrad, Grassalkovičov či Primaciálny palác, pretože sú to symboly feudálnej minulosti. Riaditeľka DPOH nahrádza symboly čias (aj keď len v bulletine), keď robotníci stavali divadlá, školy, nemocnice, domy kultúry, symbolmi čias, keď sa nepostavilo ani jedno divadlo, ani jeden dom kultúry, ani jedna škola a bez tých robotníkov by pani riaditeľka nemala ani čomu „riaditeľovať“. (Divadlo dostavili v roku 1955.)

Postoj pani riaditeľky mi pripomína situáciu, keď sa na ulici stretli dvaja chlapi, zrazu jeden druhému nečakane vrazí facku. Postihnutý sa prekvapene pýta: „To bol vtip, alebo ste to mysleli vážne?“ – „Samozrejme som to myslel vážne!“ – „Tak je to v poriadku, lebo vtipné to vôbec nebolo…“

Ja už len dodávam: vtipné to nebolo, ale facka to bola riadna!

(Status na FB 3. septembra 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 353 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. Ano, vyzerá to tak, že čínska kultúrna revolúcia už dorazila i do BA.Hanba! Kedy začnú strielať neproduktívnych penzistov na uliciach tí PrOgresívni?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter