Ivan David: Roger Waters: Proč to neukončí?

 „Ukrajinci mohou zítra přestat umírat, pokud si USA sednou s Ruskem a uzavřou mír,“ řekl spoluzakladatel Pink Floyd a britská rocková legenda Roger Waters v pátek v rozhovoru pro RT. Waters řekl, že Západ se zdá být odhodlán bojovat „do posledního Ukrajince“, protože prodejem zbraní lze vydělat jmění a navíc – americké elity si přejí vládnout světu.

„Podle mého názoru to může být zastaveno zítra,“ řekl Waters reportéru Eunanovi O’Neillovi z RT. „Stačí, aby Američané přišli ke stolu a řekli ‚OK, pojďme pokračovat s Minskými dohodami‘. A pak by byl konec.“

Waters poukázal na to, že současný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kandidoval se slibem dodržování Minských dohod a ukončení občanské války, která začala po nezákonném puči v roce 2014, a že na základě toho pro něj hlasovalo 73 % Ukrajinců. „Takže jsme nemuseli mít válku.“

„Ve chvíli, kdy byl zvolen, mu někdo přiložil pistoli k hlavě, předpokládám, a on si to rozmyslel a nic z toho neudělal,“ poznamenal Waters. Na otázku, zda si Západ přeje, aby konflikt skončil, Waters odpověděl: „Ne, samozřejmě, že ne.“

„Ne, nemají zájem to ukončit. Budou bojovat do posledního Ukrajince. Pokud by chtěli, aby to skončilo, proč to neukončí? Protože je to v jejich rukou. Je to v rukou NATO, je to v rukou Joea Bidena – tedy teoreticky toho, kdo ho tahá za nitky. A nechtějí, aby to skončilo. Je třeba vydělat obrovské jmění,“ dodal s odkazem na zbraně v hodnotě miliard dolarů, které USA a země NATO posílaly do Kyjeva.

Waters je již léta otevřeným aktivistou v oblasti lidských práv a říká, že jeho platformou je, že „všichni naši bratři a sestry na celém světě si zaslouží stejná práva bez ohledu na jejich etnický původ, náboženství nebo národnost,“ jak je uvedeno ve Všeobecné deklaraci lidských práv. Nic víc, nic míň.

Sestřih údajných „válečných zločinců“ na jeho novém koncertním turné „This Is Not A Drill“ zahrnuje i současného amerického prezidenta Joea Bidena. Waters tuto volbu obhajoval v rozhovoru z minulého týdne s Michaelem Smerconishem ze CNN. Tento rozhovor získal na sociálních sítích velkou pozornost. Waters v rozhovoru pro RT nicméně poukázal na to, že rozhovor byl sice „docela žoviální záležitost“, ale to, co nakonec zveřejnila CNN, bylo „silně upraveno“, jeho názory na Ukrajinu byly vystřiženy. „Vypadal jsem jako idiot“, řekl doslova Waters. Proto se prý rozhodl dát rozhovor pro RT, i když za to bude možná nazýván zrádcem.

Rockový kytarista na záznamu jasně odsuzuje ruskou operaci na Ukrajině jako „zločinnou chybu“, ale řekl RT, že to byla především „obrovská chyba, že se Američané pokusili dotlačit NATO až k ruským hranicím“.

Když se vrátil zpět k Minským dohodám, Waters se divil, proč je média zatajila, že drtivá většina Ukrajinců hlasovala pro mír, ale místo toho dostala válku. I když nemluví rusky, Waters poznamenal, že hodně četl a zkoumal a snažil se porozumět konfliktu z globálního hlediska. „Mám to v rodině. Můj otec zemřel v Itálii v boji proti Třetí říši,“ dodal.

V komentáři k nedávné návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu Waters řekl RT, že Ukrajina a Tchaj-wan jsou dvě ohniska, která by mohla vyvolat třetí světovou válku. „Lidé neberou jaderné zbraně dostatečně vážne“, řekl.

Waters při rozpracování historie a pozadí Číny a Tchaj-wanu přemýšlel, proč je Západ tak odhodlán vnutit své hodnoty ostatním.

„Proč bychom měli rozhodovat my, koloniální osada v Severní Americe, proč bychom měli rozhodovat o tom, jak se budou chovat všichni ostatní na světě?“ řekl RT. „Chtějí ovládnout svět, to je to, co je na americké zahraniční politice tak nebezpečné.“

Nemůžeš vládnout světu, Joe Bidene. To nemůžeš, bratře. Je to hloupá záležitost.

Přesto by bylo stejně špatné, kdyby Rusko nebo Čína měly tisíce vojenských základen po celém světě, jako mají USA, zdůraznil. Klíčovým rysem knihy George Orwella 1984, poznamenal, je, že tři světové mocnosti – Oceánie, Eurasie a Eastasie – byly vždy ve válce, i když neustále měnily strany.

Waters, kterému je 78 let, spoluzaložil Pink Floyd v roce 1965. Po léta byl frontmanem, textařem a zpěvákem této rockové kapely, dokud v roce 1983 neodešel, aby se vydal na sólovou dráhu. Je také stoupencem a zastáncem vydavatele WikiLeaks Juliana Assange, kritizuje chování Izraele vůči Palestincům a je proti cenzuře sociálních médií, mimo jiné. „Nazývají mě potížistou. Jsem rád, že jsem potížista. Potížisti jsou důležití lidé. Dávají věci do pohybu.“

(Status na FB 14. augusta 2022, titulok Slovo)

(Celkovo 138 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter