Ivan David: Požadavek na zamítnutí nařízení o prodloužení dovozů z Ukrajiny

Zemědělský svaz i Agrární komora z ČR i ze Slovenska žádají zamítnutí nařízení o prodloužení dovozů z Ukrajiny – a s nimi 6 celounijních zemědělských sdružení

Blíží se hlasování o návrhu nařízení, jimž chce Evropská komise umožnit o další rok prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny. Litevský zpravodaj ze socialistické frakce Juozas Olekas včera v návrhu stanoviska, které předložil členům Zemědělského výboru (AGRI), a v němž nenavrhl zamítnutí nařízení, veřejně přiznal, že nestojí na straně zemědělců v členských státech EU, ale na straně nadnárodních korporací, které si na dovozech mastí kapsy. Jak jsem psal včera, návrh na zamítnutí jsem předložil.

Nyní je na všech ostatních europoslancích výboru AGRI, aby si vybrali stranu. Všichni členové výboru mají na rozmyšlenou do pondělí 26. 2. 2024, kdy se výbor sejde ve Štrasburku na okraji pléna EP k mimořádnému zasedání, na němž budeme veřejně po jménech hlasovat.

Zemědělské organizace nyní europoslancům připomínají, co jim sdělili jejich zástupci na jednání, kde členové výboru diskutovali se zástupci vzbouřených sedláků, kteří pořádají traktorové blokády a jejich zastřešujících celounijních organizací. Včera nám všem přišel mail, v němž Zemědělský svaz ČR, Agrární komora ČR a Slovenská polnohospodárská a potravinárska komora společně žádají, aby členové AGRI výboru doporučili ostatním poslancům na plenárním zasedání zamítnutí návrhu nařízení. Jako minimum, které jsou zemědělci ještě ochotni akceptovat, je přijetí opatření, která by znemožnila prodej ukrajinských produktů na společném trhu EU. Konkrétně navrhli systém vysokých vratných kaucí, které by zajistily, že ukrajinské komodity území Unie jen projedou na cestě na jiné trhy. Čeští a slovenští zemědělci prostě chtějí ukrajinskou produkci z trhu vytlačit, aby je dovozy ekonomicky neruinovaly.

Na členy našeho výboru se podobnou žádostí včera obrátilo šest největších federací, které v EU sdružují zemědělce a potravináře:
– COPA COGECA – Společná organizace zemědělských svazů s družstevních organizací;
– AVEC – Asociace zpracovatelů drůbeže a obchodu s drůbeží v zemích EU;
– CEFS – Evropská asociace výrobců cukru;
– CEPM – Evropská konfederace produkce kukuřice;
– CIBE – Mezinárodní konfederace evropských pěstitelů řepy;
– EUWEP – Evropská unie velkoobchodu s vejci, vaječnými výrobky, drůbeží a zvěřinou.
Ve společném dopise upozorňují členy AGRI výboru, že „množství dovozů obilovin, olejnin se během dvou let otevření trhu EU více než zdvojnásobila. U drůbežího masa a u vajec došlo k šestinásobnému zvýšení dovozů. V případě cukru došlo k dvacetinásobnému zvýšení dovozů z Ukrajiny ve srovnání s dobou před liberalizací.“ Těžce zasaženi dovozem medu jsou i evropští včelaři.

Celounijní zemědělské organizace ve společném dopisu, jehož přílohou jsou oficiální statistiky o poklesu výkupních cen a problémy se skladování zemědělské produkce z členských států, důrazně připomínají europoslancům, že tento stav zemědělce v členských státech vážně poškozuje.

Zítra proběhnou ve všech členských státech EU blokády hranic, které organizují členové COPA COGECA. Jde o solidární akci s blokádou dovozů z Ukrajiny, kterou v Polsku již téměř měsíc provádí tamní zemědělci. Zemědělskou technikou budou zablokovány nejen všechny hraniční přechody na vnější schengenské hranici EU, ale i mezi členskými státy Unie. V ČR akci pořádá Zemědělský svaz.

(Status na FB 21. februára 2024, titulok SLOVO)

(Celkovo 108 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter