Ivan David: Kyjev má být na pravidelné výplatní listině EU

Spojené státy hodlají zavést pravidelnou měsíční platbu Kyjevu a očekávají, že Evropané udělají totéž, říkají různé zdroje.

Například Bloomberg píše, že Washington tlačí na EU, aby „udělala více“ pro Ukrajinu. USA chtějí podporovat Kyjev příspěvkem ve výši 1,5 miliardy dolarů každý měsíc po celou dobu jeho konfliktu s Ruskem a naléhají na země EU, aby je následovaly.

Jeden zdroj Bloombergu uvedl, že USA a jejich spojenci, kteří Kyjevu dodali mnoho „balíčků pomoci“, zvažují pravidelnější mechanismus, který by zabránil kolapsu pošramocené ukrajinské ekonomiky.

Podle jiného zdroje byli představitelé EU varováni, že Kongres USA bude stále více mluvit ve prospěch „většího sdílení zátěže“ mezi spojenci. Další představitel poznamenal, že USA očekávají, že EU poskytne Ukrajině finanční prostředky zhruba ve výši 1,5 miliardy dolarů měsíčně, které je Washington připraven dát na stůl.

Prostředky jsou prý klíčové pro pokrytí základních potřeb Kyjeva, jako jsou základní veřejné výdaje, stejně jako školy, nemocnice a elektrická síť.

Koncem dubna šéf Mezinárodního měnového fondu řekl, že Ukrajina potřebuje každý měsíc 5 miliard dolarů, aby udržela svou ekonomiku v chodu. Mezitím tentýž měsíc ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj jmenoval ještě větší číslo – 7 miliard dolarů měsíčně – a dodal, že na obnovu země budou zapotřebí „stovky miliard dolarů“.

Americký Senát ve čtvrtek schválil další masivní balíček pomoci Ukrajině, který zahrnoval dodatečnou ekonomickou a vojenskou pomoc ve výši 12 miliard dolarů, čímž se celková částka americké pomoci Ukrajině od konce února, kdy Rusko zahájilo vojenské operace, zvýšila na zhruba 54 miliard dolarů.

Mezitím EU vyplatila Ukrajině pouze 1 miliardu EUR (980 milionů USD) z 9 miliard EUR, které slíbila v květnu. V polovině září Brusel také schválil uvolnění dalších 5 miliard eur, tyto prostředky však dosud nebyly vyplaceny.

Tolik zhruba shrnutí článku agentury Bloomberg. Platit budete, milí Evropané, jho bude tížit vaši šíji.

A opovažte se protestovat, nebo nebude žádný plyn, ani zkapalněný. Aneb Evropa nahradila Jižní Ameriku a stala se „zadním dvorkem“ USA. Ovšem nelze říci, že bychom v tom byli nevinně. Pokud i nadále dopustíme, aby peníze z našich daní šly na konta Zelenského a spol., nic jiného si nezasloužíme.

(Status na FB 2. októbra 2022)

(Celkovo 161 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter