Igor Melicher: Školstvo by nemalo byť ideologickým bojiskom

Máme nového ministra školstva. Vieme, ako je politicky ladený. Aké má plány so školstvom, zatiaľ nevieme.

To, že ministerstvo školstva nie je pre vládu žiadnou prioritou, to už vieme dávno. Ak by bolo, nebolo by voľné niekoľko týždňov. Ministerstvo školstva však nebolo výstavnou skriňou vlády, ani počas uplynulých dvoch rokov, keď ho viedol Gröhling z SaS.

Od roku 2020 sa stalo školstvom laboratóriom šialených, ideologických experimentov.

Gröhling si na ministerstvo pretlačil svojich kamarátov z liberálnych mimovládok a vytlačili skúsených riaditeľov sekcií. Potom úplne personálne „vykastroval“ Inštitút vzdelávacej politiky, do ktorého neskôr nasadil sebe lojálnych ľudí, ktorí jeho nápady nekritizovali. Ministerstvo školstva sa pod Gröhlingom zmenilo na ministerstvo inklúzie, z ktorej si spravil posvätnú kravu. Okrem toho silou pretlačil škodlivú novelu VŠ zákona, novelu školského zákona a slabo regulovanú liberalizáciu trhu s učebnicami.

Dnes tu zrejme máme opačný „extrém“. Do čela školstva sa dostáva Ján Horecký, ktorý bol v minulosti predsedom Združenia katolíckych škôl Slovenska. Výrazne konzervatívny pedagóg, ktorý v minulosti vystúpil na niekoľkých anti-protestoch.

Samozrejme, nebudem pána Horeckého kritizovať ako ministra, keďže len dnes podpísal menovací dekrét. Počkám si, aké budú jeho prvé kroky. Predpokladám však, že svojím nastaveným skôr vychýli ideologické misky váh na druhú stranu, než by mal pomery v školstve rozumne stabilizovať v optimálnom strede. Uvidíme.

Osobne som toho názoru, že školstvo by nemalo byť ideologickým bojiskom, ani experimentálnym laboratóriom.

Malo by byť otvoreným prostredím, kde prebieha aktívna, no kultivovaná výmena názorov.

Malo by byť miestom, kde sa rodia nové nápady a postupy, ktoré uľahčia život Slovákom v práci, verejnom živote alebo komunikácii so štátom.

Malo by to byť miesto, kde je na prvom mieste sloboda bádania a školskej samosprávy.

Miesto, kde sa vychovávajú nové talenty, myslí sa na šport, vedu, techniku a pokrok.

Vieme, aké máme vo vzdelávacom systéme resty, ktoré potrebujeme odstrániť. Školstvo je jednou z mála oblastí, kde aj Európska komisia prináša relatívne presné odporúčania, analýzy a hodnotenia.

Dúfam, že nový minister školstva skončí s ideologickým ohýbaním školského systému a vnesie doň pokoj, racionálny poriadok ruka v ruke s uvoľnením slobôd, ktoré dnes vzdelávacia sústava potrebuje. Dúfam.

(Status na FB 4. októbra 2022, titulok Slovo)

(Celkovo 63 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter