Eduard Šebo ml.: Smiech by ich prešiel

Jevgenij Prigožin je aj s časťou vedenia nájomnej vojenskej skupiny Wagner mŕtvy (je?). Jeho súkromné lietadlo sa zrútilo počas letu medzi Moskvou a Petrohradom. Pád lietadla nikto neprežil.

Pre tých, ktorí netušia, o kom je reč, tak… Prigožin sa ako šéf skupiny Wagner približne pred dvoma mesiacmi pokúsil o čosi ako súkromný vojenský puč (či čo to vlastne chcelo byť) voči ruskému ministrovi obrany, resp. proti vedeniu celej ruskej armády. Tvrdil, že jeho odboj nesmeruje proti Putinovi, no takéto vyhlásenie bolo v kontexte jeho činnosti absurdné.

Som zvedavý, čo s touto udalosťou spraví propaganda. Ruská asi vyhlási, že išlo o technickú poruchu lietadla (čo je síce možné, no v kontexte nedávnych udalostí nepravdepodobné) a tá západná si možno so slzou v oku spomenie na hrdinu domáceho odboja, ktorý mal (?) potenciál rozvrátiť Rusko zvnútra.

Tak, či onak, je dobré, že ľuďom typu Jevgenija Prigožina sa – aspoň nateraz – nepodarilo v Rusku dostať k vrcholovej politickej moci. Ak by sa im to podarilo, bola by pravdepodobnosť, že ľudstvo sa raketovým tempom dostane na hranu svojej existencie mnohonásobne vyššie, ako je to teraz (pričom už teraz je tá úroveň bezprecedentne vysoká).

Myslím si, že svetovej politike úplne stačí, že šéfom Spojených štátov amerických je senilný dedko, ktorý podchvíľou netuší, ktorá bije… a ktorý nemá ani len toľko súdnosti, aby nekandidoval v najbližších prezidentských voľbách na ďalšie 4 roky. Snáď ho však ľudia okolo neho dáko udržia – podobne, ako to zvládli svojho času ľudia okolo Borisa Jeľcina, ktorý veľkú časť svojho ruského prezidentského mandátu strávil v podnapitom stave.

Mnohým ľuďom sa síce takéto ,,úlety” politikov môžu zdať úsmevné, no keby chápali, aké obrovské celosvetové bezpečnostné riziko takíto zlyhávajúci vrcholoví politici svetových veľmocí predstavujú, asi by ich smiech prešiel.

(Status na FB 24. augusta 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 252 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter