Eduard Šebo ml.: Čo nás asi čaká v roku 2023

1. Referendum o predčasných voľbách do NR SR. Netrúfam si ani tipovať, či príde aspoň 50 % oprávnených voličov. Politická situácia v spoločnosti je síce napätá, no alternatívy problematické a zákulisné politické hry v plnom prúde.

2. V rámci celej EÚ predpokladám hospodársky úpadok, zvyšovanie inflácie (a v nadväznosti na ňu zvyšovanie úročenia pôžičiek od Európskej centrálnej banky), zvyšovanie štátneho dlhu členských krajín EÚ i Európskej únie samotnej.

3. Pokračovanie v auto-deštruktívnej politike sankcií zo strany EÚ voči Ruskej federácii, ktoré majú potenciál rozvrátiť a deindustrializovať celé jej hospodárstvo.

Zopár poznámok ku tomuto bodu:

Je zrejmé, že predmetné sankcie politickú elitu Ruskej federácie nevedú k ukončeniu vojny na Ukrajine. Ruská federácia sa preorientúva na spoluprácu s ázijskými krajinami (najmä s Čínou a Indiou) a svoje nerastné zdroje presmerováva na tieto trhy.

Výpadky príjmov ruského štátneho rozpočtu plynúce z obchodu s krajinami EÚ vzhľadom na vysoké ceny energonosičov i ostatných nerastných zdrojov sú vo veľkej miere kompenzované z obchodu s uvedenými ázijskými krajinami.

4. Proti-ruská ,,západná“ propaganda bude v oblasti západného mediálneho okruhu silnieť a rovnako sa bude vyhrocovať propaganda ruská určená pre obyvateľov ruského mediálneho priestoru.

– Miss Universe vyhrá Ukrajinka Viktoria Apanasenko-vá (ide predsa o súťaž krásy, nie o politiku

– Vladimír Zelenskyj v životnej roli ukrajinského prezidenta bude zbierať ocenenia západných vlád, časopisov či nevládnych organizácií rýchlejšie, ako naša svätá Sjúzn (v roli prezidentky SR)

– rozprávky o ukrajinskom boji za slobodu a demokraciu by snáď mohli dostať aj svoju kreslenú podobu

– ruská propaganda pre zmenu bude vidieť v každom bojujúcom ukrajinskom občanovi nacistu (je pravdou, že jej v tom ukrajinská strana veľmi pomáha, pozri napr. rozhodnutie ukrajinského súdu o tom, že používanie symbolov nacistickej divízie SS Galícia je právne v poriadku, napr. tento článok: https://www.slovenskaiskra.sk/na-ukrajine-zlegalizovali…/

– ruská propaganda sa bude pohoršovať nad ,,teroristickými“ činmi ukrajinskej armády smerovanými voči civilnej infraštruktúre (napr. Krymský most či ruské elektrárne), no súčasne nebude mať problém s ničením civilnej ukrajinskej infraštruktúry (hoci po vzore štandardného vedenia vojny v podaní Spojených štátov amerických)

5. Bielorusko sa buďto priamo zapojí do vojny na Ukrajine alebo aspoň umožní znovuotvorenie severného frontu pri druhej ruskej ofenzíve, ktorá bude smerovať na Kyjev.

6. V ČR bude za prezidenta zvolený niektorý zo servilne pro-amerických kandidátov a následne príde k podpísaniu obdobnej zmluvy o rozmiestnení americkej armády na území ČR, ako bola nedávno podpísaná dohoda medzi SR a USA.

7. Ukrajina bude ešte viac hospodársky a ekonomicky rozvrátenou krajinou. Ruská armáda skúsi podniknúť významnú protiofenzívu voči pozíciám ukrajinskej armády a vzhľadom na akútny nedostatok munície i zbraňových systémov na ukrajinskej strane môže zaznamenať významné úspechy (vo veciach vojenských však nič zásadné predpovedať nechcem, nakoľko nejde o témy geopolitiky a ekonomiky a pri vojenských otázkach nemám prístup k relevantným dôveryhodným a propagandou neskresleným zdrojom).

8. Vojna na Ukrajine sa skončí buďto porážkou ukrajinskej armády alebo zvolením Donalda Trumpa za prezidenta USA (nie že by republikáni boli proruskí  – to ani náhodou – oni sa skôr sústreďujú na zatláčanie Číny a strategicky /z pohľadu USA celkom správne/ sa snažia zabraňovať vytvoreniu situácie, v ktorej by Rusi nemali inú možnosť ako tú, že by sa jednostranne priklonili na čínsku stranu).

9. V prípade, že by ruská armáda bola schopná poraziť vzdorujúcu ukrajinskú armádu, tak jej zvyšky by pristúpili na partizánsky boj a s vysokou pravdepodobnosťou by situácia na Ukrajine pripomínala pomery v Afganistane (či už z čias okupácie ZSSR alebo USA).

10. Európske krajiny budú vo veľkom zbrojiť (zbrane budú pochádzať z veľkej časti z USA). Následne tieto krajiny budú okliešťovať sociálne systémy alebo ešte viac zvyšovať deficity štátnych rozpočtov (čo je ukrajinská realita už dnes).

11. Zhoršujúce sa ekonomické pomery krajín EÚ povedú k politickej radikalizácii ich voličov a tým pádom aj ďalšiemu nástupu populistických strán (najmä pravicového razenia). Na servilite nových európskych vlád voči vláde Spojených štátov amerických to však nič nezmení (pozri dnešná talianska vláda).

12. Po vojne na Ukrajine, ktorá je vo svojej dnešnej podobe zástupnou vojnou medzi politickým západom a Ruskou federáciou hrozí rozpútanie ďalšej zástupnej vojny. Tentokrát medzi USA a Čínou ako hlavným konkurentom Spojených štátov amerických. Zámienkou by v takom prípade určite bol osud Taiwanu (čo je z pohľadu medzinárodného práva verejného odštiepenecká provincia Číny – podobne ako Donbas na Ukrajine – akurát že v tomto prípade západniari argumentujú právom na slobodu a demokraciu Taiwanu určiť si svoju cestu politického vývoja… – inu, irónia medzinárodných vzťahov).

13. Hrozia taktiež vojny medzi Izraelom a Iránom -–čo je v skutočnosti ďalšia potenciálna zástupná vojna medzi USA a jej odporcami a tiež pokračujúca vojna medzi Azerbajdžanom (Tureckom) a Arménskom (Ruskom).

Ohnísk vojnových konfliktov je však vo svete množstvo. Pri zmene geopolitickej reality môžu veľmi rýchlo vzplanúť.

14. Na Slovensku do parlamentných volieb pravdepodobne vznikne ešte niekoľko politických strán. Uvidíme, či sa niektorým z nich podarí presadiť a osloviť voličov OĽAjNA, Za ľudí či Hlasu.

15. Snaha o prepisovanie histórie bude čoraz väčšia (nie nadarmo patrí Historická revue od 1. 11. 2020 pod Sorošom vlastnené SME-čko. https://www.lidovky.cz/…/slovensky-denik-sme-a… / https://historickarevue.sme.sk/dok/22531288/kontakt). Predpokladám, že hlavným nástrojom manipulácie s čitateľom bude účelové (faktograficky však zväčša správne) a z kontextu vytrhnuté popisovanie dejinných udalostí, ktoré sa udiali v krajinách, ktoré odporujú záujmom Spojených štátov amerických (čiže primárne Rusko, Čína, Irán, Severná Kórea). Časom by ma neprekvapilo, ak by prišli články o tom, že komunistický režim bol rovnako zlý (ak nie horší) ako ten nacistický; prípadne, že ak by nacisti nezaútočili na Sovietsky zväz, určite by Sovieti zaútočili na nacistické Nemecko. Tieto bláboly sa síce objavujú aj dnes, no v starších číslach Historickej revue by ste ich hľadali len ťažko.

16. Taktiež sa domnievam, že parlamentné voľby na Slovensku dopadnú inak, ako naznačujú dnešné prieskumy.

Ak by som si mal len tak teraz tipnúť, ako budú ľudia hlasovať, tak Hlas podľa mňa nedostane viac ako 20 % (neprekvapilo by ma, ak by dostal 15), Smer nedostane nad 15 % a PRogresívne Slovensko si nesiahne nad 10 % (v ideálnom prípade nedostane viac, než 4,999) a Republika môže byť obdobne silná ako PS. OĽAjNO by pokojne mohlo z NR SR vypadnúť, KDH pribudnúť a strany SaS a Sme rodina by mohli tesne preliezť cez 5 %. Otázkou ostáva, koľko nových strán do volieb vznikne a ako sa budú prezentovať.

Ak som niečo zabudol, dopíšem to sem neskôr. Optimizmus nestrácam, no súčasne tvrdím, že dobre už bolo.

PF 2023!

(Status na FB 31. decembra 2022)

(Celkovo 160 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter