Eduard Chmelár: Za Vašom Patejdlom

Vašo Patejdl zložil asi najikonickejšiu pieseň slovenskej populárnej hudby, ktorá sa stala takmer prekliatou. Keď sa rozhodol zhudobniť báseň Joža Urbana Voda, čo ma drží nad vodou, mladý básnik sa jej realizácie nedožil: zahynul pod kolesami poľského kamióna. O dva mesiace neskôr ju naspieval Jožo Ráž a keď vychádzal z nahrávacieho štúdia, zrazil sa na motorke s nemeckým osobným autom a takmer to neprežil. Kým bol v kóme, Vašo Patejdl urobil z tejto piesne medzinárodný hit…

Náhly a nečakaný odchod Vaša Patejdla trhá srdce. Ako hudobný skladateľ mal klasické vzdelanie, jeho učiteľom kompozície nebol nikto iný ako profesor Alexander Moyzes. Ako spevák bude napriek svojej neskoršej sólo kariére navždy spojený s najúspešnejšou slovenskou skupinou Elán, ktorú spoluzakladal. Ako hudobný producent sa zaslúžil o to, že slovenská populárna hudba dosiahla európsku úroveň.

Ďakujem za Kaskadéra, ďakujem za Fontánu pre Zuzanu, ďakujem za Vodu, čo ma drží nad vodou, ďakujem za kus detstva a dospievania, bez ktorého by som nebol tým, čím som. Česť vašej pamiatke, Majstre.

(Status na FB 19. augusta 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 218 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter