Eduard Chmelár: Najväčšia novinárska aféra od kauzy „Skupinka“

Škandál, v rámci ktorého investigatívny publicista Martin Daňo odhalil spoločný pobyt redaktorky Denníka N Moniky Tódovej a sudkyne Špeciálneho trestného súdu Pamely Záleskej na hotelovej izbe v Tatrách, je najväčšou novinárskou aférou od čias kauzy „Skupinka“ (do ktorej bol, mimochodom, zapletený aj súčasný redaktor Denníka N Martin Šimečka). Mlčanie médií hlavného prúdu jej dôsledky iba zhoršuje. Hádam každý príčetný človek chápe, že tu nejde o súkromný život dvoch žien. Táto kauza je oveľa vážnejšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pripomínam, že keď Súdna rada v marci tohto roka prerokovávala sťažnosť na sudkyňu Pamelu Záleskú, tá sa doslova vyhýbala odpovedi na otázku, aký je jej vzťah k novinárke Tódovej. Sudkyňa Záleská, ktorá čelí neustálym obvineniam zo zaujatosti, otázku neustále bagatelizovala a zosmiešňovala, hoci jej podstata bola vážna a obsahovala podozrenie, že z trestného spisu unikali na dennej báze informácie, ktoré okamžite zverejňoval Denník N. Pripomínam, že ide o trestný čin.

Ja sa však nebudem zaoberať trestnoprávnou rovinou aféry – tú nech preverí prokurátor. Apelujem však na novinársku komunitu s už aj tak zlou povesťou, že ak nechcú zničiť posledné zvyšky svojej dôveryhodnosti, mali by sa okamžite dištancovať od takýchto neetických a protiprávnych manierov svojej kolegyne. Teraz nie je vhodný čas na falošnú stavovskú solidaritu, nie je vhodný čas na mlčanie, zľahčovanie alebo zatĺkanie problému. Seriózni novinári a seriózne médiá v tomto prípade nemajú inú možnosť ako dištancovať sa od celej záležitosti a očistiť svoje meno. Takéto úzke prepojenia novinárky a sudkyne sú pre dôveryhodnú žurnalistiku neprípustné. A na serióznosti médiám nepridáva ani to, že mainstream o tomto škandále mlčí a informácie prináša alternatíva. Je to zároveň ďalší dôkaz, prečo treba k prebiehajúcim súdnym sporom, ktoré sú čoraz jasnejšie spolitizované, pristupovať s maximálnou opatrnosťou a zdržať sa unáhlených verdiktov o vine či nevine.

Právny štát nevybudujeme protiprávnymi prostriedkami. Spravodlivosť nedosiahneme nespravodlivými praktikami. Zákonnosť nepresadíme nezákonnými opatreniami. Ak musel novinár Peter Tóth po odhalení, že bol agentom a dokonca námestníkom riaditeľa SIS odísť z redakcie denníka Sme, redaktorka Monika Tódová by mala za porušenie pravidiel novinárskej etiky a možno aj zákona dostať hodinovú výpoveď. Inak sa všeobecná nedôvera v spoločnosti bude iba prehlbovať.

(Celkovo 330 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter