Eduard Chmelár: Gene Hackman a Slovensko

Americký herec Gene Hackman, ktorý dnes zomrel vo veku 95 rokov v Santa Fe, patril medzi mojich najobľúbenejších hollywoodskych frajerov. Nebol to hrdina jedného filmu, preto neviem povedať, ktorá úloha bola jeho najlepšia. Francúzska spojka, Rozhovor, Príliš vzdialený most, Horiace Mississippi, Nezmieriteľní, Firma, Rýchlejší ako smrť, Krvavý príliv, Nepriateľ štátu, Porota… Bol výrazný a ťahal a vylepšoval aj horšie filmy. Mňa však mrzí, že si ho nepripomíname hlavne jedným hollywoodskym trhákom, ktorý sa nakrúcal prakticky na celom území Slovenska a ktorý je najdrahším filmovým projektom v slovenskej histórii: Za nepriateľskou líniou z roku 2001.

Gene Hackman si počas nakrúcania obľúbil Bratislavu a urobil si tu niekoľko dní súkromný program. Nakrúcal aj v ruinách hradu v Liptovskom Hrádku a peniaze, ktoré získali za filmovačku, použili na jeho rekonštrukciu na luxusný hotel. Dokonca aj kulisy lietadlovej lode, na ktorej velil, vytvorili vo filmových ateliéroch na Kolibe nad Bratislavou. Vojnové scény nakrúcali v bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova v Bratislave, ale aj v Sučanoch v miestnej opustenej fabrike (dnes je tam ranč). Do nakrúcania zapojili aj slovenskú armádu. Na Tureckom vrchu na Záhorí zinscenovali masové hroby a vypálený les. Srbských vojakov hrali príslušníci Martinského vojenského útvaru. Vo filme účinkuje aj vrtuľník MI-17 z prešovskej posádky. Pre potreby filmu odstránili z neho zadné dvere a slovenské výsostné znaky boli prelepené francúzskymi. Krásnu scénu s utekajúcim Owenom Wilsonom nakrútili na hrebeni Veľkej Fatry nad Kráľovou studňou. Pre potreby nakrúcania vybudovali v Ľubochnianskej doline asfaltovú cestu, ktorá slúži dodnes. Nezabudnuteľná záverečná scéna na „zamrznutom jazere“ vznikla nad Zádielskou tiesňavou v Slovenskom krase. Obci Háj po nej dodnes ostala pekná pamiatka: socha rozstrieľaného anjela. Počas nakrúcania tejto scény si Owen Wilson zlomil ruku a museli ho ošetriť v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura. Nakrúcalo sa aj pri Žiline, pred železničnou stanicou vo Vrútkach a na Martinských holiach. Film priniesol aj príležitosť pre množstvo slovenských hercov v menších úlohách (Marko Igonda, Kamil Mikulčík, Kamil Kollárik a ďalší).

Dvojnásobný držiteľ Oscara Gene Hackman patril medzi najpracovitejších hercov, v čase najväčšej slávy nakrúcal tri až štyri filmy ročne. Väčšinou hral drsných chlapov, aj keď jeho Larry v snímke Woodyho Allena Iná žena býva označovaný za Hackmanovu „najnežnejšiu úlohu“. V dejinách filmu zanechal hlbokú stopu a jedna z nich trvalo ostane na Slovensku. Česť jeho pamiatke.

(Status na FB, 27. februára 2025)

(Celkovo 433 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Dĺžka komentára nesmie byť dlhšia ako 1800 znakov.

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525