Braňo Ondruš: Želám nášmu prezidentovi úspešné splnenie historického poslania

Nemám rád veľké reči, ale myslím si, že všetci cítime, že slovenská spoločnosť ešte nikdy nebola v takom zlom rozpoložení ako dnes. Iba krátko po prezidentských voľbách šokujúci atentát na premiéra ukázal, akou správnou diagnózou i terapiou bol predvolebný slogan Petra Pellegriniho. A ako nanajvýš aktuálne zadefinoval svoje prezidentské poslanie.

Potvrdil ho aj svojím inauguračným prejavom. Uvedomujem si, že moje slová chvály nemôžete brať ako objektívne, a už vôbec nie nestranné hodnotenie. Ale úprimne píšem, že tento prejav by mal vyjsť v novinách, treba ho celý zverejniť a najmä, poslať do schránok všetkým slovenským politikom, novinárom, verejne činným ľuďom. Práve preto, čo hovorím v dnešnom rozhovore pre Hospodárske noviny o „prezidentoch všetkých ľudí“, oceňujem nadhľad a šírku prezidentovho príhovoru. Neopomenul v ňom nikoho, kto stojí o upokojenie spoločenskej situácie na Slovensku, o hľadanie a definovanie „spojok“ medzi ľuďmi a spoločenskými skupinami, ukážkovo načrel do histórie nášho národa i Slovenska ako krajiny, a vybral z nej správne kamienky do mozaiky našej spoločenskej (a spoločnej) budúcnosti. Verím, že nielen národ, ale aj krajina (a aj štát) dokážu vytvoriť spoločenstvo len vtedy, ak sa zhodnú na základných princípoch a zásadách spoločenského života a spoločného fungovania. A verím, že tieto princípy a hodnoty budú pevné, len ak podporia „korene“ v podobe tradícií. Lebo práve tradície a osobnosti, ktoré ich vybudovali, alebo prispeli k ich posilneniu, predstavujú motiváciu a dôkaz, že „to je možné“. Ak „to“ dokázali tí najlepší spomedzi našich predkov, nie je dôvod, aby sme to nedokázali aj my.

Som hrdý na nášho nového prezidenta, lebo jeho prvý „preslov k národu“ ukázal, že si je nielen vedomý aktuálnej spoločenskej situácie na Slovensku, ale rozumie aj jej príčinám a súvislostiam. A ak Hlas – sociálna demokracia na billboardoch vyzýva k „spoločnému vyliečeniu raneného Slovenska“, prezident Peter Pellegrini včera ponúkol excelentný recept. Či bude aj účinný, nezávisí len od neho, ale – ako spomenul – od každého z nás. A keďže vystúpil na slávnostnej schôdzi Národnej rady, v prvom rade svoje slová trefne adresoval tým, ktorí na schôdzach parlamentu sedia predovšetkým: poslancom a poslankyniam, ministrom a ministerkám a novinárom a novinárkam. Skutočne sme to práve my, kto musí začať s „liečením“.

Nepochybujem, že prezident Peter Pellegrini nám bude dobrým príkladom i dobrým motivátorom. Som hrdý, že svoje poslanie zadefinoval jasne a zrozumiteľne. A že pri jeho plnení chce spolupracovať s každým, kto o to bude stáť. Ja takým reprezentantom v Európskom parlamente rozhodne budem – reprezentantom hrdého a sebavedomého, ale aj mierumilovného a solidárneho Slovenska.

(Status na FB 16. júna 2024)

(Celkovo 60 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter