Braňo Ondruš: Už ste politik, pán Kiss, garantujte splnenie svojich sľubov

Keď som začal odhaľovať pravdu o II. pilieri, spustila sa mediálna hystéria pravičiarov a progresívcov. Zatiaľ čo ja používam konkrétne a overiteľné údaje, politickí a mediálni služobníci dôchodkových firiem operujú s odhadmi, mýtmi a najmä sľubmi. Nie je nič prekvapujúce, že sa k nim pridal aj Štefan Kiss.

Ten Štefan Kiss, ktorý celé roky verne slúžil smeráckym ministrom za plat výrazne prekračujúci odmeňovanie štátnych zamestnancov. Nevykoľajilo ho ani zabitie Jána Kuciaka a Andrejovi Dankovi s pokojným výrazom v tvári odobril nákup amerických stíhačiek ako najvýhodnejšie riešenie pre štát.

A teraz bohorovne tvrdí, že II. pilier je výhodný pre všetkých, pričom sa neštíti klamať. Napr. že sme „de facto“ zaviedli „povinné sporenie v nevýnosných dlhopisových fondoch“.

To je lož! To, čo sme v skutočnosti urobili, bolo zavedenie garancií pre ľudí, že neprídu aspoň o tie peniaze, ktoré do dôchodkových fondov vložili. Nič iné! Zaviedli sme pravidlo, že nikto – ani štát, ani súkromné fondy pre svoje nebotyčné zisky – nemôžu hazardovať s peniazmi pracujúcich ľudí bez ich vedomia. Lebo toto sú peniaze, ktoré si ľudia „odkladajú“ na dobu, keď už nebudú môcť zarábať.

Nie som proti investovaniu, nech ľudia svoje peniaze pokojne vkladajú do akýchkoľvek rizikových obchodov, ale nesúhlasím, aby štát nútil ľudí posielať svoje peniaze súkromným investičným fondom, ktoré s nimi riskujú bez jasného súhlasu ľudí a výlučne na ich úkor. A ešte majú garantované vysoké príjmy na poplatkoch aj v prípade, že investície skrachujú. Nesúhlasím, aby investorskí hazardéri mali neobmedzené právo riskovať cudzie peniaze určené na budúce dôchodky bez akejkoľvek garancie.

Ja nestraším, pán Kiss, ja upozorňujem na reálne existujúce riziká, zatiaľ čo vy ich zamlčiavate. Sú to tie riziká, ktoré rôzni špekulanti uvádzajú malými písmenkami pod čiarou, aby si ich podľa možností nikto nevšimol.

Pán Kiss, Progresívne Slovensko, vyzývam vás, aby ste ľuďom garantovali, čo im teraz sľubujete. Vy tvrdíte, že II. pilier je určite výhodný, že prinesie ľuďom výnosy a zisky, vy už teraz projektujete ružovú budúcnosť. Ak teda zákon garantuje dôchodkovým spoločnostiam príjmy z poplatkov za akýchkoľvek okolností a považujete to za správne, presadzujte garancie aj ľuďom, ktorí si sporia na dôchodok. Spojme sa a dohodnime sa, že ľudia musia mať garantované splnenie sľubov, ktoré im ako politici dávate.

Rozdiel medzi mnou a pánom Kissom je, že ja bojujem za práva pracujúcich, keď ich korporácie vyhadzujú na dlažbu, že pracujem na rozvoji sociálnej ekonomiky, ktorá namiesto ziskov korporácií pomáha odkázaným ľuďom, že odhaľujem koloniálny prístup západných investorov k slovenským pracujúcim a nášmu štátu.

Toto je moja motivácia pre politickú prácu, ktorú dokazujem každým svojím rozhodnutím. Nie je najmenší dôvod, prečo by som v súvislosti s II. pilierom konal inak. Na rozdiel od Štefana Kissa, ktorý od služby smeráckym ministrom prešiel k lepšej platenej pozícii poslanca NR SR. Lenže teraz už, pán Kiss, ste politikom, takže by ste sa nemali vyhýbať zodpovednosti svoje sľuby aj reálne garantovať.

(Status na FB 15. marca 2024)

(Celkovo 195 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter