Zatiaľ čo v predvolebnej kampani intenzívne riešime teatrálne zatýkania, žabomyšie vojny politikov či súboje langoše vs. guláše na mítingoch, tak na východe Slovenska sa opäť začína hovoriť o predaji U.S. Steel. Alebo ak chcete, bývalých Východoslovenských železiarní. Američania reálne zvažujú, že sa zo Slovenska stiahnu a začínajú vyhodnocovať ponuky. Ich konkurent Clevland-Cliffs je dokonca ochotný zaplatiť sumu, ktorá prevyšuje aktuálnu trhovú hodnotu o 43 %. Teda 6,6 miliardy eur.
Prečo štát mlčí?
Som presvedčený o tom, že vývoj okolo U.S. Steel má sledovať aj štát a mal predložiť vlastnú ponuku na odkúpenie aspoň 51 % podielu v oceliarňach.
SR nemala nikdy VSŽ sprivatizovať. A keď sa to stalo, tak mala v ďalšom období pripraviť plán na ich opätovné prevzatie. Aj teraz ale vidíme, že štát je absolútne pasívny v oblasti posilňovania štátneho sektoru ekonomiky.
Napriek tomu, že spoločnosť sa borí s problémami, stále je zisková a z pohľadu obyvateľstva ide o strategického zamestnávateľa. Pracuje tu viac ako 8 000 zamestnancov. Ďalšia tisícka pracovných miest je na oceliarne priamo naviazaná.
Mojím cieľom bude návratmajetku do rúk štátu
Jednou z mojich priorít je návrat sprivatizovaného majetku späť do rúk štátu. Nedávno som poslankyni Bittó Cigánikovej vysvetlil, že aj štátny podnik môže prosperovať. A som presvedčený, že oceliarne by do štátnej kasy každoročne priniesli nemalý zisk.
Ak mi koncom septembra dáte dostatočnú dôveru, tak budem túto agendu neúnavne presadzovať. Budem upozorňovať na podniky ako U.S. Steel, budem odporcom štátneho vlastníctva nekompromisne pripomínať fiaská privatizácie a budem neodbytne otravovať na kompetentných miestach, aby aktívne vstupovali do odpredajov bývalých štátnych podnikov.
Košické oceliarne musia opäť patriť ľuďom. A prvý krok k tomu je, aby ich získal pod svoju kontrolu štát!
(Status na FB 14. augusta 2023)