Artur Bekmatov: Treba obhajovať „spodných“ päť miliónov

Liberáli budú vždy brániť bohatých a silných. No hádzať cez palubu pracujúcich a slabých. Liberálov zo SaS dnes pobúrili snahy vlády zvýšiť progresívne zdanenie. Vraj je to „trest pre úspešných a šikovných ľudí“, čo je v slovníku liberálov eufemistické označenie pre bohatých. Alebo inak – ak zarábate priemernú mzdu či poberáte tabuľkový plat, ste z pohľadu tejto elitárskej sektičky neúspešný a neschopný.

Vraj budú títo „šikovní a úspešní“ ľudia utekať zo Slovenska na Západ. Ja hovorím – nech sa páči! Nech idú do trebárs do Nemecka, kde je horná sadzba pre najmajetnejšie… pardon, pre najšikovnejšie vrstvy obyvateľstva viac ako 47 %. Alebo môžu ísť do Rakúska, Írska či Francúzska s vyše 50 % daňou.

Pre porovnanie – naša vláda uvažuje o zvýšení progresívnej dane zo súčasných 25 % nad 30 %. Aj keby sme zvýšili progresívne zdanenie, tak nám ostane ešte obrovský priestor na to, aby sme v tejto disciplíne dobiehali vyspelú Európu. A myslím si, že práve v takýchto ukazovateľoch by sme sa mali usilovať Európu dobehnúť. Princíp vyšší zárobok = vyššia daň je totiž vo vyspelej Európe úplne bežný. Akurát pod Karpatami sa stále držíme miklošovsko-klausovských zvrhlostí, podľa ktorých štát nemá nič vlastniť a všetci – bez ohľadu na výšku príjmu a majetku – musia platiť rovnako.

Viete, čo ma zaráža? Že keď premiér otvoril otázku prepúšťania v štátnej a verejnej správe – kde sú vo väčšine prípadov mizerné tabuľkové platy – tak reakcia SaS bola taká, že oni by tomu vlastne aj tlieskali, ale neveria, že premiér Fico sa k tomu odhodlá. Ani slovko na obranu týchto zamestnancov.

A na tomto porovnaní môžeme demaskovať, čie záujmy obhajujú liberáli – vždy len bohatých a silných. Socialisti neobhajujú „horných desaťtisíc“, ale „spodných“ päť miliónov.

(Status na FB 26. apríla 2024, titulok SLOVO)

(Celkovo 93 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter