Artur Bekmatov: Kritika izraelského apartheidu nie je antisemitizmus!

Ľudsko-právne organizácie a eko-aktivisti z Friday for future sa vraj dopúšťajú antisemitizmu. Lebo kritizujú izraelský apartheid voči palestínskemu obyvateľstvu. Toto tvrdí komentár, ktorý pred víkendom zverejnili Hospodárske noviny, patriace Andrejovi Babišovi (https://hnonline.sk/…/96036578-nazor-nepriatel-izrael…)

Nebudem teraz dopodrobna analyzovať každú hlúposť, ktorými tento paškvil prekypuje, a venovať mu tak viac času, ako si zaslúži.

Chcem však upozorniť na fakt, že naratív, že akákoľvek kritika politického vedenia štátu Izrael je automaticky antisemitizmus, je veľmi nebezpečná a už nejaký čas zaznamenávam jej udomácňovanie v našom prostredí. Podobné články začínajú pribúdať.

Obrovská historická krivda a tragédia, ktorú Európa voči židovskému národu dopustila, mu ale automaticky nevytvára imunitu pred kritikou systematického porušovania ľudských práv či dokonca právo na porušovanie ľudských práv.

Lenže to sa deje už roky. Palestínčania sú v Izraeli občanmi druhej kategórie. S obmedzenými občianskymi, politickými i ekonomickými právami. Izrael voči nim uplatňuje inštitucionalizovaný režim útlaku a nadvlády, ktoré sú vymáhané prostredníctvom desiatok rasistických zákonov.

Vo svete kritika Izraela silnie: od leta 2020 otvorene označilo systém v Izraeli za apartheid niekoľko ľudsko-právnych organizácií – vrátane Humans rights watch, Amnesty International, ale aj izraelských iniciatív Ješ Din či B’Tselem.

Z politikov sa však ku kritike Izraela odhodlá len málokto. Darmo, kritizovať súperov (Rusko, Čína) je veľmi pohodlné, no kritizovať spojencov (Izrael, Saudská Arábia) si vyžaduje aspoň štipku principiálnosti. Pri politikoch vidíme, že absentuje úplne. A množiace sa články v duchu, v akom sa nesie komentár HN, dokazujú, že chcú korigovať diskurz v spoločnosti a potlačiť principiálnosť aj vo verejnosti.

Pretože, kto by dnes chcel byť obvinený z antisemitizmu?

Poznámka pre jednoduchých cenzorov spoločnosti Meta:

Autor príspevku rešpektuje židovský národ a jeho práva, ktoré sú rovnaké ako práva ostatných národov. Skláňa sa pred utrpením, ktorým si židovský národ musel prejsť v časoch druhej svetovej vojny. Váži si židovskú kultúru, jej prínos do svetového kultúrneho dedičstva, a preto odmieta akékoľvek spojitosti s antisemitizmom. Z tohto dôvodu verí, že cenzori spoločnosti Meta, dohliadajúci na korektnosť obsahu na Facebooku, budú, napriek svojmu často povrchnému prístupu, schopní vyhodnotiť, že podnetom k vytvoreniu tohto príspevku nebol antisemitizmus (teda nenávisť k židovskému etniku), ale principiálnosť pri kritike porušovania ľudských práv (ktoré by mali mať všetci rovnaké, vrátane Palestínčanov).

(Status na FB 21. augusta 2022)

(Celkovo 76 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter