Anton Hrnko: Pár poznámok na okraj

Človek by mohol začať z každej strany, vždy by bolo do čoho zaťať. V tejto situacií si spomínam na český preklad výroku F. Nietzscheho v znení: „Zde kněžouři a paholci hiři jako houby po dešti a otravují nám vzduch v Nemcích.“ Prispôsobiac dnešku by som tento citát preložil asi nasledovne: „Tu (v Európe i v Slovensku) sa rozťahujú ideologickí obmedzenci a sluhovia cudzích záujmov ako huby po daždi a ničia pokojný život (Európanov i Slovákov).

Ale poďme po poriadku. Kultúra. Toľko nekultúrnych útokov na ministerku kultúry je skutočne „;umenie“ nájsť hocikde na svete. Samozrejme, nikto v ľudskej koži nie je ideálny, ale treba ho rešpektovať; minimálne ľudsky zvlášť, ak ide o ženu. Ale poďme k veci. Som hlboko presvedčený, že každý prejav umenia treba rešpektovať. Keď si niekto voľká v pornografických homosexuálnych obrazoch vyhotovených umeleckými postupmi, je to jeho vkus a treba ho rešpektovať. Ak sa tento trend presadí umeleckou kvalitou (ako sa napr. presadili impresionisti v súboji s akademickým vkusom svojej doby), bude určite prínosom v dejinách umenia. Síce o tom pochybujem, ale môže sa stať.

Otázka však znie, či takéto umenie má byť podporované zo strany štátu. A tu sme pri koreni problému. Ten problém sa nazýva štátna politika rozvoja kultúry a umenia. Takže je na štáte, aké trendy v kultúre a umení bude podporovať. Podľa môjho názoru žiadne veľké umenie, odtrhnuté od kultúrneho pozadia, kde vzniká, neexistuje. Zoberme napr. takú renesanciu. Diela talianskych, nemeckých a nizozemských maliarov sú svetové, ale zároveň sú aj talianske, nemecké a nizozemské. Svetovými sa stali tým, že boli ukotvené v národných rámcoch. Preto aj termín podpora národného umenia nemôže byť chápaná ako zotrvanie na zažitých a často aj prekonaných vzoroch, ale na povzbudzovaní tých umelcov, ktorí – odraziac sa z národných princípov – sa môžu stať svetovými. A máme aj takých (Kupecký, Klemens, Benka, Hložník, Laluha, Sokol a iní).

Osobne vítam zmenu zákona o kultúrnych fondoch, ba dokonca si myslím, že konečná inštancia, ktorá by mala podpisovať granty z umeleckých fondov, by mal byť minister, lebo on je zodpovedný za štátnu kultúrnu politiku. A všetky tie „výkriky“ zo záhrobia bývalej vlády treba ignorovať. Stačí sa len pozrieť na rozhodovanie „nezávislých“ odborníkov v komisiách fondu počas vlády národnej katastrofy, čo podporovali a čo nepodporovali. Potom nám už bude všetko jasné!

Podľa posledných vyjadrení Jara Naďa odporúčam strane Demokrati, aby si svoj názov dali do úvodzoviek. Len tak bude výstižne označovať pravú podstatu tejto strany. Na Jarovi je priam fascinujúce, ako sa on sám vydáva za držiteľa pravdy a ostatných, ktorí majú iný názor, označuje prinajlepšom za hlupákov, ktorí naletia na Ficovu lož a Putinovu propagandu. Milý Jarko, takto sa uvažovalo v 50. rokoch. Je len prirodzené, že ľudia to pochopili. Keďže návrat do týchto rokov sa nikomu nepozdáva, tak aj tá tvoja strana dopadla tak, ako dopadla. Propaganda má totiž rovnakú podstatu, či ide z Washingtonu alebo Moskvy.

V Británii sa aktuálne rozhorel spor o „nebinárnych“ ľuďoch. Výsledky lekárskej správy o lekárskom „napomáhaní“ tomu, aby sa ľudia s inou identitou, ako je ich prirodzené pohlavie, mohli dostať do „správneho“ tela, ktoré by bolo zhodné s ich „pocitom“, sú otrasné. Samozrejme, lekári, ktorí si z týchto operácií urobili živnosť, vystupujú neobyčajnou zúrivosťou proti tým, ktorí ich lekársku „pomoc“ spochybňujú. Dokonca ich obviňujú z nenávistnej reči. Skrátka galimatiáš, Sodoma aj s Gomorou doplnená o skazenosť v Ure Chaldejskom (príčiny potopy sveta).

Ale dovoľte mi zamyslieť sa nad problematikou čisto ľudsky, eticky, bez hlbokej znalosti biológie človeka. Podľa mojich vedomostí sa dajú niektoré diagnózy súvisiace s odchýlkami v správaní voči biologickej skutočnosti medikamentózne liečiť. Spomenúť to však v dnešnej dobe znamená, že sa vystavíte tvrdému útoku a označia vás za šíriteľa nenávisti proti nebinárnym ľuďom. V poriadku.

Ale keď niekto nezvratným spôsobom zasiahne do tela nebinárnej osoby, to je v poriadku? Ak niekomu odstránia pohlavné orgány, zohavia jeho telo na ďalší celý život, skutočne si títo ľudia myslia, že napravia aj jeho dušu? Zohavené telo je len zohavené telo, biologická podstata sa nezmení. Podľa svetonázoru je to buď proti Bohu alebo proti prírode, resp. proti obom. Keď sa rozhodne nejaký človek v tridsiatke, že sa chce nechať zohaviť, je to jeho rozhodnutie. Ale aby deťom zastavovali pubertu a potom ich ohavili ako na bežiacom páse, je jednoducho zvrátené. Nech ma obviňuje z hociktorej strany a hocikto. V biológii sú len muži a ženy, nič navyše. Všetko ostatné je iba spoločenský rozvrat. A je jedno, či sa „procedíruje“ na Eurovízii alebo v latexoch na Pride.

Na záver iba krátku poznámku. Útok na naše školy v minulom týždni nebol výplodom chorého mozgu. Bol to premyslený ťah na destabilizáciu politického systému u nás. Preto ho treba riešiť podľa princípu Cui bono, cui prodest. Teda komu to vyhovuje, komu to prospieva.

(Status na FB 14. mája 2024)

(Celkovo 236 pozretí, 11 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter