Anton Hrnko: Neofyti

Termínom neofyt sa označovali v ranom kresťanstve ľudia, ktorí vstúpili do ranokresťanských obcí a horlivo vyznávali novú vieru. Neskôr sa termín používal aj na ľudí, ktorí „náhle precitli“ a zapojili sa do skupín, s ktorými predtým nemali nič spoločné.

Celú skupinu neofytov sme pred pár dňami mohli vidieť pri mohyle M. R. Štefánika, ako sa vyznávali z novonadobudnutého pocitu príslušností ku skupine slovenských vlastencov. Nie, nebudem im pripomínať, najmä tým starším, že na mohylu M. R. Štefánika nezavítali počas minulého režimu, keď prejaviť svoje slovenské vlastenectvo vyžadovalo aspoň maličkú štipku odvahy. Uznávam, nebolo to síce pravidlo, ale keď si silní vtedajšieho režimu zmysleli niekoho „priškripnúť“, mohla aj takáto nevinnosť priťažiť. Ono bolo ľahšie chodiť hrávať do zahraničia nejaký šport a občas prepašovať nejaké tenisky…

Po roku 1989 sa stali vychádzky na Bradlo priam kultovými. Patrilo sa zavítať na Bradlo najmä počas oficiálnych podujatí. A takých bolo pomerne dosť, dokonca aj takých, ktoré organizovalo ministerstvo zahraničných vecí. Ak mal niekto čo len trochu vlasteneckého citu a bol vo vyššej štátnej funkcii, tak sa na týchto podujatiach zúčastňoval, aj keď to priamo od neho zamestnávateľ nevyžadoval. Za viac ako tridsať rokov môjho túlania sa po slovenskom politickom javisku som ani raz nezazrel medzi účastníkmi týchto podujatí hlavné postavy minulotýždňového zrazu na Bradle.

Človek sa celý život ako tvor učenlivý potýka s výzvami. Niekedy im vyjde v ústrety hneď, ako sa s nimi stretne, niekedy mu to trvá dlhšie, kým danú výzvu prijme. Niekto sa môže stať vlastencom aj na staré kolená, hoci celý predchádzajúci život sa od vlasti a svojich štítil. Neverte však tým, ktorí sa začnú tváriť ako vlastenci až vtedy, keď od vlasti niečo chcú! Neverte tým, čo inak konajú a inak hovoria. Treba sa držať toho biblického: Podľa ovocia poznáš strom. Strom, ktorý rodil od začiatku len plánky, nikdy nebude rodiť maslovky.

Idú voľby. Na nás občanoch záleží, čo si zvolíme. Keď dáme hlas plánke, nečudujme sa, že budeme jesť kyslé ovocie. Už tých kyslých plodov za posledných desať rokov bolo dosť.

(Status na FB 3. apríla 2024)

(Celkovo 215 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter