Sledujem súčasné protesty proti ministerstvu kultúry a vyjadrenia ich účastníkov, prečo a za čo protestujú. Ani v jednej odpovedi som nepočula ani jeden z hlavných dôvodov, prečo u nás kultúra odumiera. Zdôrazňujem, že moja úvaha nie je obhajobou MK, ani súčasného ani minulých.
Tak teda aké by mali byť hlavné dôvody pre protesty? Uvádzam tie najdôležitejšie:
1. Kultúra nebola zahrnutá do Plánu obnovy. Porovnajte s okolitými štátmi, čo všetko si tam zahrnuli.
2. Finančné podhodnotenie pracovníkov v kultúre.
3. Stav uchovávania zbierkových fondov a ich digitalizácie.
4. Stav a údržba budov kultúrnych zariadení. Knižnice, archívy, múzeá galérie, divadlá, koncertné siene, kultúrne domy.
5. Za 35 rokov sa nepostavila jediná nová, moderná budova pre verejnú knižnicu alebo pre iné kultúrne zariadenie. Porovnajte s okolitými štátmi.
6. Stav a podpora činnosti kultúrnych domov.
7. Výška DPH na knihy.
8. Obmedzenie povinných výtlačkov u nás vydanej literatúry pre verejné knižnice.
Niektoré z týchto požiadaviek spadajú pod verejnú správu, ale bez podpory štátu to nepôjde. Tu štát ešte ukrajuje verejnej správe a ona potom kultúre. Kultúra by mala patriť medzi priority štátneho a národného záujmu a ministerstvo kultúry by malo tvoriť jej stratégie a presadzovať ich realizáciu.
Ak to bude takto pokračovať, kultúra nášho malého národa zanikne a rozplynie sa v globálnom kultúrnom univerze. Toto nie je strašenie, toto je fakt, ktorý sa už deje. Ani jeden z mnou spomenutých problémov kultúry som nepočula na protestoch, ani nevidela na početných transparentoch. Preto neverím súčasným demonštrantom, že to s kultúrou na Slovensku myslia vážne.
(Status na FB 13. augusta 2024)
Jedna odpoveď
Len poznámku k bodu 5. Na jednu novú knižnicu sme za tých 35 rokov predsa len zmohli, ide o Centrum vedecko-technických informácii v Bratislave. Nie je to síce len knižnica a naviac jedno poschodie okupuje Min. školstva, ale knižničné sluźby sa tu verejnosti poskytujú. V porovnaní s ostatnými postkom susedmi to však nehrá žiadnu rolu a je fakt, že na tomto poli sa presvedčivo a dlhodobo umiestňujeme na posledných priečkach. Dá sa povedať, že všetky doterajšie vlády, ktoré si Slováci po 89 navolili, majú jedno spoločné – na kultúru jednoducho zvysoka kašlú – bohvie, čím to asi bude.