Zbrojári verzus energetici

Zlodej kričí – chyťte zlodeja! Aj v hraniciach tohto príslovia možno rozprávať v súvislosti s kritizovaním staronového predsedu SDĽ Jozefa Migaša jeho straníckymi kolegami pre blízke vzťahy so šéfom Devín Banky a exriaditeľom Slovenských elektrární.

Používali sa dokonca slová ako klientelizmus či lobizmus. Pritom i samotné médiá dávali Migašovo meno do veľmi úzkeho spojenia s deblokáciami. Podľa televízie LUNA má však kontakty na lobistické skupiny skôr človek z druhej strany barikády – Peter Weiss. Rozpráva sa o deblokačnom trojuholníku Weiss – Kanis – Schmögnerová.

Ako na to ktosi prišiel? Podľa hovorcu ministerstva obrany Pavla Vitka o deblokáciách rozhoduje ministerstvo financií (Brigita Schmögnerová). Ministerstvo obrany by pritom bolo iba užívateľom systému S 300 (Pavol Kanis) a priezvisko Weiss stojí za firmami, ktoré v minulosti mali skúsenosti s deblokovaním, alebo sa rozprávalo o ich ambíciách podieľať sa na deblokáciách. Hneď v úvode vety je omyl – o deblokáciách nerozhoduje MF SR, ale vláda. Tá vlani rozhodla, že sa S 300 v rámci deblokácie nedovezie. Proti bola vraj iba B. Schmögnerová.

Prvým mužom v širšom deblokačnom telese je Pavel Weiss, syn Ivana Weissa, riaditeľa stratégií SPP. Pavel Weiss je spoločníkom a konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným Puli, pričom výška vkladu zvyšných troch spoločníkov činila 22 000 Kčs na každého, len Pavel Weiss v roku 1992 pri zakladaní spoločnosti vložil o 12 000 viac. Puli sa medzitým zmenila na „akciovku“ a figuruje ako jediný spoločník firmy Delta B, ktorá má povolenie ministerstva hospodárstva obchodovať s vojenským materiálom a o ktorej sa hovorilo aj v súvislosti s deblokáciou protilietadlového raketového komplexu S 300. Keďže jediným spoločníkom Delty B je firma Puli, predpokladá sa veľmi blízke prepojenie oboch spoločností. Podľa Obchodného vestníka sídli Puli na Miletičovej ulici 24, Delta B uviedla v publikácii Idee exclusive rovnakú adresu.

Bližšie a formálnejšie známosti Podľa šéfredaktorky spravodajstva TV Luna Anny Ghannamovej televízia disponuje výpismi z Centrálneho registra obyvateľstva a matrík, podľa ktorých sú Peter Weiss, Pavel Weiss a Tomáš Weis príbuzní z druhého a tretieho kolena. Peter Weiss to však odmieta. „Hádam viem, kto sú moji príbuzní,“ povedal pre SLOVO. Na otázku, či sa s oboma pánmi pozná, reagoval: „Áno. Chodievam na rôzne podnikateľské združenia a poznám sa s desiatkami podnikateľov. S niektorými mám bližší vzťah, s inými sa poznám iba formálne.“ A aký vzťah má k spomínaným dvom? „S jedným sa poznám trošku bližšie a s druhým len veľmi formálne.“ Dodal, že s Tomášom Weisom sa pozná veľmi formálne.

O účelovom očierňovaní dvoch členov vlády – P. Kanisa a B. Schmögnerovej – sa vyjadril hovorca MF SR Peter Švec. Informácie o dovoze S 300 prostredníctvom Delty B považuje za nezmyselné konštrukcie. „Podľa vlaňajšieho rozhodnutia vlády sa S 300 z Ruskej federácie dovážať v rámci deblokácií ruského dlhu nebude,“ dodal. Toto rozhodnutie však zmarilo ďalšie deblokácie, keďže Slovensko odmietnutím S 300 porušilo zmluvu, ktorú s RF uzavrela predchádzajúca vláda. Preto sa rodia mnohé špekulácie – aj tá, že by SR od Ruska S 300 v rámci deblokácií odkúpila, no ihneď by ho predala tretej krajine. Pritom by sa tento raketový systém fyzicky na Slovensko ani nedoviezol.

Kalvária so systémom S 300 Vynára sa otázka, prečo by nejaká tretia krajina odkupovala S 300 od nás a nie priamo od výrobcu. Jedine, že by sa za vysokú províziu rozhodla uskutočniť takýto obchod ktorási slovenská firma, ktorá má s Ruskom dobré vzťahy a vedela by tretej krajine ponúknuť výhodnejšie podmienky. Aj takýmto spôsobom by však štát prišiel o financie. Ktovie, či sa dá v súvislosti s takýmto obchodom hovoriť o firme Delta B, ktorá sa podľa publikácie Idee exclusive orientuje skôr na nemecké podniky.

Politici i vojaci argumentovali pri odmietnutí S 300 tým, že tento systém nie je vhodný pre naše podmienky. Paradoxom ale zostáva, že po delení česko-slovenského majetku už SR jeden systém S 300 získala, ktorý sa nachádza na západnom Slovensku. Ak porovnávame túto S 300-tovku s tou, ktorú sme mali deblokovať, akoby sme porovnávali počítače s procesorom 286 a Pentium. Dokonca aj americkí vojenskí predstavitelia považujú tento systém za špičkovú techniku. Disponuje ňou napríklad i Čína a Grécko.

Tomáš Weis sa už cez firmu Bianco Negro podieľal na dovoze a deblokáciách energetického uhlia za vlády Vladimíra Mečiara. Figuruje v ďalších približne 18 firmách. Podľa výpisu z Obchodného vestníka približne šesť z nich sídli na tej istej adrese a má podobný predmet činnosti, navyše vznikli počas jedného roka. Kompetentní by mali zvážiť, či by nebolo vhodné sprísniť podmienky vzniku spoločností s ručením obmedzením, ktoré sa rodia ako huby po daždi a často len na zakrývanie iných aktivít.

Stále viac sa v súvislosti s týmito informáciami objavujú názory, že vo vedení SDĽ ide aj po 6. zjazde o bitku medzi dvoma skupinami. Za zmienku však stojí skôr otázka, či nejde najmä o boj dvoch skupín, z ktorých jedna má záujem na deblokáciách z oblasti energetiky, druhá z oblasti zbrojárskeho priemyslu. Tento spor sa už netýka iba ľavicových demokratov. Na koniec – ak by sa S 300 aj na Slovensko doviezla, verejnosť by mala problémy sa o tom dozvedieť. Tieto informácie sú totiž podľa Zákona o utajovaných skutočnostiach predmetom štátneho tajomstva.

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter