Výsledky volieb pravicu prekvapili

Analyzovať, opraviť, zrušiť a sprivatizovať. Aj takto by sa stručne dala zhrnúť vízia budúcej pravicovej vlády. Horúce predvolebné vyhlásenia, na ktoré nalákali voličov, už vychladli. Programový kompromis poukazuje na to, že strany nemajú k sebe až tak blízko, ako deklarujú.

Rodiaca sa koalícia šiestich subjektov prichádza s víziou „novej politickej kultúry a etiky“.“ Už vieme, ako si ju predstavujú. Prvá vízia spočíva v obetovaní programových priorít. Kým ešte vo februári Richard Sulík tvrdil, že odvodový bonus, na ktorom pracuje sedem rokov, je to najdôležitejšie, čo chce vo vláde presadiť, strana Sloboda a solidarita ho až neuveriteľne rýchlo vymenila za vládne kreslá.

Staronová politická kultúra

Svojskú politickú kultúru prezentoval aj novozvolený poslanec za SaS Igor Matovič, ktorý ako majiteľ veľkého rodinného majetku kandidoval za združenie Obyčajní ľudia. Médiám oznámil, že dostal ponuku 20 miliónov eur za to, aby hlasoval proti vznikajúcej vláde. Bez overenia informácie nechal najprv prepuknúť škandál, potom vyrukoval s tým, že si z neho kamarát vystrelil, a nakoniec odcestoval na dovolenku do Chorvátska. Zrejme takto si predstavujú strany novej koalície boj s korupciou. Dôsledné presadzovanie verejného záujmu, obmedzenie poslaneckej imunity či zásadná reforma verejného obstarávania, to všetko sú tézy, ktoré znejú na prvé počutie viac ako sympaticky. Ťažko však uveriť novú politickú kultúru Mikulášovi Dzurindovi, ktorý rovnako ako Robert Fico „neznášal“ novinárov, verejný záujem Ivanovi Miklošovi, ktorý riadil privatizáciu SPP, elektrární, či telekomunikácií alebo Ivete Radičovej, ktorá tesne po voľbách vyhlásila, že Fico nemá mandát na žiadne ďalšie rozhodnutia – ak však ide o záchranný balík pre eurozónu, alibisticky to necháva na neho. S korupciou to tiež nebude také jednoduché. Nebola to druhá Dzurindova vláda, ktorá čelila podozreniu z kupovania poslancov, z podivuhodného tendra na mobilného operátora či z tunelovania tunela Branisko? Sporné ľudsko-právne otázky z volebných plagátov ako dekriminalizácia marihuany, Vatikánska zmluva či registrované partnerstvá sa do programu novej vlády akosi nezmestia. Pravicové strany sa však zhodli na podstatných krokoch najmä v pracovno-právnej oblasti. Občanov Slovenska teda čaká tzv. spružnenie Zákonníka práce, ako aj povinný vstup do druhého dôchodkového piliera. Vláda sa na počudovanie nechystá znižovať dane, zavádzať školné a sľubuje zatiaľ zachovať tzv. vianočné dôchodky. Do programových téz sa nedostalo ani zrušenie minimálnej mzdy, ktorú ešte nedávno mnohí označovali za brzdu zamestnanosti. Z téz cítiť značnú dávku euroskepticizmu: „z európskej legislatívy, ktorá bude zaťažujúca alebo obmedzujúca, preberieme len nevyhnutné minimum“ alebo „nebudeme súhlasiť s európskou daňovou harmonizáciou.“ Lavírovanie s podporou ochranného valu je len ukážka hrozby nezodpovedného správania Slovenska ako člena únie. Pripravovaná privatizácia Carga, bratislavského letiska či Tlačovej agentúry SR sa slovníkom pravice nazýva záchrana, vstup silného investora – liberalizácia či odštátnenie. Predaj zvyšných podielov štátu sa však doteraz javí ako jediný spôsob, ktorým predstavila svoju víziu napĺňania príjmovej stránky rozpočtu. Do programových téz sa dostali aj niektoré zvláštne, až nebezpečné formulácie. Vláda chce „uskutočniť revíziu všetkých úradov s prezumpciou nepotrebnosti“ a pokračovať „v dlhodobom trende znižovania miery štátneho prerozdeľovania“. Z volebného programu SaS sa tam dostalo evidovanie kriminality podľa príslušnosti k sociálne odkázaným skupinám.

Bez hlbšej vízie

V programových tézach nepochybne možno nájsť aj rozumné kroky, napríklad zjednodušenie ročného zúčtovania zdravotného a sociálneho poistenia, voľby cez internet, otvorenie diskusie o financovaní cirkvi či súťaž vysokých škôl o fond na skok do prvej svetovej päťstovky. Napriek tomu je množstvo návrhov obyčajnou negáciou toho, čo urobila Ficova vláda: obnovenie ministerstva životného prostredia (aj keď zatiaľ bez zelenej agendy), zrušenie zákazu vjazdu cyklistov na lesné cesty, oprava tlačového zákona či zrušenie koncesionárskych poplatkov. Tu sa však vízia končí. Ani jedna zo strán nemá reálnu predstavu, ako znížiť rastúce zadlžovanie, na ktoré tak dôrazne upozorňovali pred voľbami. Sulík na otázku Sme TV odpovedal, že najprv treba urobiť audit. Nemali však mať pravicové strany už pripravené riešenia? Zatiaľ sme sa dozvedeli len toľko, že vláda nezvýši dane a bude sa snažiť šetriť. Ale ako chce štát zvyšovať príjmy? Rovnako bezradne pôsobí nová koalícia pri probléme výstavby diaľnic a vytváraní nových pracovných miest. Výsledky volieb pravicu očividne prekvapili.

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter