Spolok slovenských spisovateľov, najpočetnejšia spisovateľská organizácia v Slovenskej republike, vo vedomí zodpovednosti voči vlastnému národu, od ktorej sa slovenský spisovateľ hodný tohto mena nikdy neoslobodil a ani dnes sa oslobodiť nemôže, vyhlasuje:
Dnešné členské zhromaždenie, najvyšší orgán našej organizácie, je prinútené konštatovať, že slovenská kultúra, a najmä jej integrálna, ba fundamentálna súčasť, slovenská literatúra, je v takom ohrození, aké nezažila za posledných 80 rokov.
Je to trpké konštatovanie a nevídaný paradox, že sa tak deje v samostatnom slovenskom štáte. Preto sa my, slovenskí spisovatelia, združení v Spolku slovenských spisovateľov, v stave najväčšej núdze obraciame na Vládu SR, NR SR, prezidenta SR s týmto vyhlásením:
S veľkým očakávaním sme privítali systémovú zmenu po roku 1989 a verili sme, že slobodný duch a demokratické zmeny umožnia spisovateľom vyjadrovať verejne naše názory a stanoviská. Ocitli sme sa však opäť v tvrdo cenzurovanom svete. Priamo zo strany štátu sme systémovo umlčiavaní likvidáciou základných literárnych periodík. Naposledy odmietnutím príspevku na vydávanie Literárneho týždenníka, časopisu, ktorý ešte v bývalom režime plnil úlohu prvolezca v oblasti kritického myslenia o spoločnosti a národnej kultúre a literatúre.
Cenzúra v našom štáte používa finančné páky na umlčiavanie názorov na spoločenské a kultúrne problémy, ktoré sú odlišné od názorov mocensky preferovaných. Tento hanebný stav svedčí o vážnych deformáciách v uplatňovaní demokratických princípov v kultúrnej politike SR.
Členské zhromaždenie Spolku slovenských spisovateľov v súvislosti s problematikou Matice slovenskej protestuje proti likvidácii zbierkotvorných pracovísk Matice slovenskej a jej odborných a vedeckých ústavov, a to aj napriek tomu, že Matica slovenská zanedbala legislatívnu starostlivosť o majetok i duchovnú podstatu svojho dedičstva.
Vyslovujeme ostrý protest proti likvidačným tendenciám Ministerstva kultúry SR namiereným voči Literárnemu týždenníku, Dotykom a umeleckým fondom, menovite proti Literárnemu fondu. Vyzývame ministra kultúry SR, aby Literárnemu týždenníku a Dotykom poskytol takú istú dotáciu, akú má porovnateľné periodikum – Kultúrny život.
Pre toto všetko je Spolok slovenských spisovateľov prinútený obrátiť sa osobitným listom aj na orgány Rady Európy, lebo zanedbávanie, podceňovanie a ignorovanie národnej kultúry, mocenské potláčanie slobody prejavu je v kultúrnej Európe nevídaný jav.
Bratislava, 20. júna 2001