Vláda musí riešiť dopady zdražovania

V pondelok14. 3. 2022 bola v Bratislave v budove OZ KOVO spoločná tlačová konferencia, na ktorej sa zúčastnili:

Valéria Pokorná, poverená predsedníčka Jednoty dôchodcov na Slovensku, 
Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek,
Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov, SR,
Janka Zálešáková, prezidentka Asociácie slovenských kúpeľov,
Emil Machyna, člen predsedníctva a podpredseda Konfederácie odborových zväzov,
Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska,
Peter Mach, predseda Združenia kresťanských seniorov.

ucastnici_tv_14._3._2022.jpg

Záznam spoločnej tlačovej konferencie:
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=Es1I9KEmODI…

Spoločné vyhlásenie:
„Zástupcovia organizácii Jednota dôchodcov na Slovensku, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Asociácia na ochranu práv pacientov SR, Konfederácia odborových zväzov, Asociácia slovenských kúpeľov, Združenie miest a obcí Slovenska a Združenie kresťanských seniorov spoločne prejavujeme solidaritu a spolupatričnosť všetkým obyvateľom zasiahnutým vojnou na Ukrajine. Ide o tragédiu, ktorá v civilizovanom svete nemá obdobu. Spoločne vyzývame na okamžité zastavenie vojny. Naše organizácie sa okrem vyjadrenia podpory aktívne zúčastňujú na pomoci všetkým, ktorí prichádzajú z Ukrajiny.

Zároveň žiadame vládu SR, aby sústredila svoju pozornosť na zdražovanie, ktorému čelíme a ktoré nás čaká aj v najbližších mesiacoch.

Zástupcovia zúčastnených organizácii predložili svoje oprávnene požiadavky, ktoré majú pomôcť zmierniť dopady zdražovania na bežného občana a rodiny na Slovensku. Títo sú čoraz viac konfrontovaní chudobou. Ich prijatie je nevyhnutné na spoločné zvládnutie situácie. Obyvatelia Slovenska potrebujú pokoj, rozvahu, dôveru a stabilitu. Situácia, v ktorej sa musíme dožadovať svojich oprávnených požiadaviek vytvára v spoločnosti pnutie a nestabilitu. Vláda nemôže ignorovať naše požiadavky a vyhovárať sa na štátny rozpočet. Politici a štátny rozpočet majú pôsobiť tak, aby vedeli fungovať rozpočty slovenských domácností. Dvojité videnie sveta, kde sú občania Slovenska konfrontovaní s dvojciferným zdražovaním na jednej strane a nedostatočnou podporou, nezvyšovaním príjmov a ignoranciou rozdeľuje našu spoločnosť. Ľudia sú vystrašení a potrebujú svoje istoty.
Apelujeme preto spoločne na vládu, aby prehodnotila svoje priority a dala na prvé miesto záujmy svojich obyvateľov.

Počúvajte nás, spájajte a robte pre nás.“

logo_jednota_dochodcov_na_slovensku.pngSeniori trvajú na mimoriadnej valorizácii, inflácia aj ceny nám  raketovo rastú!

Tlačová správa Jednoty dôchodcov na Slovensku

Jednota dôchodcov Slovenska trvá na svojom návrhu mimoriadnej  valorizácie všetkých dôchodkov o 3 %. Zároveň požaduje od vlády, aby začala diskusia a bol čo najskôr prijatý „Plán Slovenska proti zdražovaniu“. Medziročná hodnota inflácie podľa dnešných údajov Štatistického úradu SR vo februári 2022 vzrástla na 9 % (v januári bola 8,4 %); tento medziročný rast cien vo februári 2022 dosiahol najvyššiu hodnotu za posledných vyše 17 rokov od decembra 2003. Medziročne rástla inflácia dvoch najdôležitejších výdavkových skupín slovenských domácností ,a to bývania vrátane energií a potravín. Tieto dve položky sa v rámci spotrebného koša domácností podieľajú na výdavkoch až 45 %.

Valéria Pokorná, poverená zastupovaním Jednoty dôchodcov na Slovensku:

„Za prvé dva mesiace roku 2022 sa spotrebiteľské ceny v domácnostiach dôchodcov zvýšili o 9,5 %. Je pre nás životne dôležité, aby nám od 1. 4. 2022 zvýšili dôchodky minimálne o 3 %, mimoriadnou valorizáciou. V rámci spotrebného koša platia seniori polovicu svojich výdavkov za bývanie, energie a potraviny. Tieto narástli medziročne o viac ako 13 %, pričom za január a február tohto roka bolo navýšenie pre nás likvidačné. Ak k 31. 12. 2021 bol každý tretí starobný dôchodok vyplácaný pod hranicou chudoby, situácia sa dramaticky zhoršuje. Máme jasnú predstavu, ako zastabilizovať seniorov, ale nikto  nás nepočúva. Predčasné vyplatenie vianočných dôchodkov nie je pre nás riešením. Žiadame, aby vláda prišla s jasným „Plánom Slovenska proti zdražovaniu“. A to nielen pre seniorov. Spolu za dva mesiace roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 8,7 %, za domácnosti zamestnancov o 8,6 %, za nízkopríjmové domácnosti o 8,7 % a za domácnosti dôchodcov o 9,5 %. Je to pre našu spoločnosť likvidačné, domácnosti seniorov to pocítili najviac. V parite kúpnej sily je Slovensko posledné v rámci krajín EÚ. Je to hanba, ako sa s nami narába.“

Jednota dôchodcov na Slovensku očakáva, že sa v parlamente prijme mimoriadna valorizácia. Ak nie, JDS bude pokračovať vo svojom úsilí o mimoriadnu valorizáciu v roku 2022. Zároveň JDS vyjadruje solidaritu a podporu aj ostatným skupinám obyvateľov postihnutých zdražovaním. 

Konfederácia odborových zväzov SR: Vláda musí riešiť dopady zdražovania

logo_koz_sr.pngOdbory sú dôležitou súčasťou občianskej spoločnosti. Preto sme sa dnes pripojili k viacerým jej predstaviteľom, napr. z Jednoty dôchodcov Slovenska, ZMOS, Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, Asociácie na ochranu práv pacientov, Asociácie slovenských kúpeľov, Združenia kresťanských seniorov, a spoločne prejavili solidaritu a podporu ľuďom na Ukrajine.

Myslíme si, že štát musí riešiť nielen pomoc a integráciu utečencov z Ukrajiny, ale aj dopady zdražovania na vlastných občanov. Zástupcovia zúčastnených organizácií prezentovali svoje oprávnené požiadavky, ktoré majú pomôcť zmierniť dopady zdražovania na bežného občana a rodiny na Slovensku. Títo sú čoraz viac konfrontovaní s chudobou. Situácia, v ktorej sa musíme dožadovať svojich oprávnených požiadaviek, vytvára v spoločnosti pnutie a nestabilitu. Životná úroveň ľudí sa nemôže ďalej znižovať. Za súčasnej situácie niektorí ľudia na Slovensku nežijú, ale len prežívajú. Vláda nemôže ignorovať naše požiadavky a vyhovárať sa stále na štátny rozpočet. Politici a štátny rozpočet majú fungovať tak, aby vedeli fungovať rozpočty slovenských domácností. Ľudia sú vystrašení a potrebujú svoje istoty.

Člen Predstavenstva KOZ SR a predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna upozornil na skutočnosť, že sa Slovensko prepadlo v parite kúpnej sily na posledné miesto v Európe! Apelujeme preto spoločne na vládu, aby prehodnotila svoje priority a dala na prvé miesto záujem svojich obyvateľov. 

Emil Machyna, predseda Rady OZ KOVO: Nevylučuje sa ani májový generálny štrajk.

Odborový zväz KOVO začne organizovať v súvislosti s aktuálnou sociálno-ekonomickou situáciou mítingy a protestné akcie v regiónoch. V prípade ich neúspechu nevylučuje vyhlásenie generálneho štrajku v máji. Emil Machyna to oznámil v utorok 15. 3. 2022 na brífingu v Žiline.

Nátlakové akcie voči vláde SR podľa neho schválila Rada OZ KOVO. „Verím, že spolu so Združením miesta obcí Slovenska, dôchodcami, zdravotnými sestrami a ďalšími zväzmi dokážeme pripraviť aktivity, ktoré bude vláda rešpektovať. A keď nie, sme pripravení ísť do generálneho štrajku. Najprv hodinového, potom možno celodenného,“ povedal predseda Rady OZ KOVO.

Protestné zhromaždenia v regiónoch sa začnú zhruba o tri týždne. „Ideme rozdávať plagáty medzi ľudí, robiť stretnutia, informovať ich a najmä s nimi komunikovať. Presviedčať ich, aby zastavili tento stav. A dali jasne najavo, že vláda musí počúvať hlas občianskej spoločnosti. Ak nebude, tak v akciách budeme pokračovať,“ zdôraznil Machyna.

Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Marián Magdoško doplnil, že odborári sa budú zaooberať celospoločenskou situáciou aj na sneme KOZ 30. marca. „Budeme informovať o výsledkoch rokovaní, o aktivitách OZ školstva aj OZ KOVO. Samozrejme, že budeme diskutovať o tom, či sa pridajú ostatné zväzy KOZ,“ podotkol.

(Zdroj: ozkovo.sk)

(Celkovo 6 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter