Tržby a zamestnanosť v cestovnom ruchu na Slovensku klesajú

Tržby
V porovnaní s minulým rokom zaznamenáva cestovný ruch na Slovensku výrazný prepad tržieb. Podľa Štatistického úradu za päť mesiacov roku 2009 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku v ubytovaní dosiahli tržby 129 miliónov eur a medziročne klesli v stálych cenách o 27,6 percenta. Podobný prepad (28,4%) zaznamenali tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, kde dosiahli 356,8 miliónov eur. Nárast o 9,7 percenta zaznamenal jedine maloobchod s tovarom pre kultúru a rekreáciu.

Zamestnanosť
Podobný trend poklesu zaznamenala aj zamestnanosť. V priemere za prvý štvrťrok počet zamestnaných osôb v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev dosiahol 32,9 tisíc a v ubytovaní 10,7 tisíc osôb. Zamestnanosť tak klesla v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 16,4 percenta a v ubytovaní o 7,9 percenta.

Mzdy
Naopak, mierne stúpa mzda. Priemerná nominálna mesačná mzda sa v marci tohto roka oproti marcu 2008 zvýšila v ubytovaní o 11,6 percenta a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,9 percenta. Kým za prvý štvrťrok mali najvyššiu mzdu zamestnanci v poštových službách, informáciách a komunikácii 1 256,21 eur, v ubytovaní to bolo 550,60 eur a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev 340,68 eur.

Ako trávia dovolenku Európania
Štyridsaťosem percent Európanov trávi alebo chce tráviť dovolenku vo svojej vlastnej krajine, zatiaľ čo v roku 2008 tak urobilo 43 %.

Štyridsať jedna percent obyvateľov EÚ si myslí, že má dostatočné zdroje na dovolenku, 40 % sa vyjadrilo, že budú musieť prehodnotiť svoje výdavky, ale stále si môžu dovoliť ísť na dovolenku. Jedenásť percent má vážne finančné problémy, ktoré ovplyvňujú dovolenkové plány.

Tridsaťtri percent Európanov je zameraných na kvalitu a dávajú prednosť úžitkovej hodnote vzhľadom na cenu.

Európania preferujú trávenie dovolenky v tradičných turistických destináciách (54 %), zatiaľ čo 28 % nové destinácie.

Tridsaťjeden percent občanov EÚ uviedlo, že miestne atraktivity sú hlavným dôvodom pri výbere dovolenkovej destinácie, nasleduje kultúrne dedičstvo (24 %) a možnosti zábavy (15 %).

Najväčšími cestovateľmi sú Švédi (88 %), nasledujú Fíni (87 %), Holanďania a Íri (84 %). Najmenej do zahraničia cestujú Maďari (45%) pričom 44 % Maďarov necestovalo do zahraničia ani v roku 2007.

Ako hlavný dôvod na cestovanie na dovolenku do zahraničia uviedlo 39 % Slovákov rekreáciu a oddych, a 28 % slnko a pláž.

Tí Slováci, ktorí nemohli ísť na dovolenku, to zdôvodnili nedostatkom financií (37 %), osobnými dôvodmi (22 %) alebo nedostatkom času (12 %). Rovnako 12 % Slovákov sa rozhodlo zostať doma s rodinou alebo priateľmi.

Len 0,5 % Európanov si vybralo Slovensko ako hlavnú destináciu pre svoju dovolenku.

Najčastejšie používaným spôsobom dopravy Slovákov na dovolenku bolo auto alebo motocykel (46 %) a lietadlo (28 %).

Jedna tretina Slovákov využila služby cestovných kancelárií na organizovanie svojej dovolenky, zatiaľ čo v priemere Európania plánovali svoje dovolenky prevažne individuálne (56 %).

Pri výbere dovolenkovej destinácie 68 % Slovákov uviedlo, že si nechali poradiť od svojich priateľov, 25 % dôverovalo internetu a 20 % cestovnej kancelárii.

Zdroje: Štatistický úrad Slovenskej republiky, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Ministerstvo hospodárstva SR.

(Celkovo 7 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter