Tie dva životy už nikto nevráti, no aká príležitosť pre opozíciu!

Spomínam si na rok 2010. Denne tlačovka opozičného lídra Roberta Fica, denne nová informácia o špinavých prachoch. Mikuláš Dzurinda bol tvrdý oriešok, a aj tak ten tlak neustál, letel spolu s Miklošom, ktorému by vtedy nebol nikto kôrku chleba podal. Dzurinda sa vynašiel, našiel bývalú hovorkyňu VPN a spravil z nej volebnú líderku. Robert Fico zlomil väz najsilnejšiemu lídrovi, ale bitku nezúročil, morálne zdecimovaná SDKÚ nakoniec vládla v 7-koalícii. Dnes je Mikloš mediálnou autoritou, pokúša sa o ňu aj Mikuláš Dzurinda a mne sa zdá, že celkom úspešne.

Aké je poučenie z krízového vývoja? Dnešná opozícia vyvoláva síce rozpaky aj u tých, ktorí Roberta Fica nenávidia už aj fyzicky, ale podporu dostane, lebo Kartágo musí byť zničené. No a potom sa uvidí. Scenárov je viac ako len predčasné voľby, tie si želá možno SaS a Oľano, cítia sa v kondícii. Lenže na čiare je Miroslav Beblavý (Spolu – občianska demokracia) a Progresívne Slovensko (Ivan Štefunko), ich 1,6 percenta je zatiaľ zúfalo málo, potrebujú čas. To však vie aj Sulík, ich voliči sú u neho a možno trochu aj u Matoviča, určite nie v Smere. Pretláčanie na ďalší postup bude na tomto stole.

Bystrejšie umy ako ja to vedia tiež, takže asi nastane prechodné obdobie, nejaká rekonštrukcia súčasnej vlády. Otázkou je, či na to pristúpi Robert Fico, alebo pod tlakom, no z jeho strany premyslene, riskne predčasné voľby. A čo koaliční partneri? Stratégia strany Most-Híd môže byť jasná, veď každá pravicová vláda musí s nimi rátať (len Matovič to bude kaziť, lebo on politicky nerozmýšľa, je to aktivista). SNS si preberá voličov od Smeru, takže pri zranení sociálnej demokracie (a že po nej pôjdu do krvi, to je isté), by mohlo niečo natiecť. Lenže aj to je otázka, pretože u nás funguje, že bitých ľutujeme. No, bude to zaujímavé. Tie dva vyhasnuté životy už nikto nevráti, no aká je to príležitosť pre opozíciu! Fuj, aj s politikou!

Status na FB, 1. 2, 2018, titulok Slovo

(Celkovo 2 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter