Táto kniha je „za zrkadlom“

Včera v Pálffyho paláci predstavila Brigita Schmögnerová svoju vyše tisícstranovú Knihu o vládnutí. Na uvedenie si pozvala kolegov z vlády, niektorí sedeli pred publikom (Milan Ftáčnik a Ivan Šimko), niektorí v publiku (Ján Čarnogurský, Pavol Kanis, František Hajnovič, ale aj Anton Hykisch či Michal Borguľa, zo súčasných Anton Marcinčin). To vládnutie stálo SDĽ hlavu, zo zovretia reforiem sa už nikdy nespamätala. A tak som ešte večer začala knihu čítať – lebo aj na prezentácii B. Schmögnerová poznamenala, že scenár transformácie sa písal za Atlantikom dávno predtým, ako ho začal ešte v ČSFR uskutočňovať V. Klaus. Charakterizovala jeho neoliberálny model v Pobaltsku, v strednej Európe a jediný odklon v Slovinsku. V knihe je kapitola 6. Diktát MMF a Svetovej banky? – požehnanie alebo prekliatie?

schmognerova_prezentacia_2.jpg

schmognerova_kniha_o_vladnuti.jpgPani Schmögnerovej patrí vďaka, že píše vecne a so znalosťou. Mňa osobitne zaujala kapitola 11. – lebo na prezentácii povedala, že ju dala čítať Petrovi Weissovi (nemal vážne pripomienky) a Milanovi Ftáčnikovi. Ten jej kapitolu vrátil, nehovoril nič a keď naliehala, aby povedal, čo si o nej (kapitole) myslí, povedal: som zhrozený. Je to kapitola nazvaná Lesk a bieda SDĽ. V politike nie je dôležité to, čo nám predkladá, aby sme videli, ale to „za zrkadlom“. Táto kniha je „za zrkadlom“. A možno ponúkne aj približnú predstavu, čo sa deje „za zrkadlom“ dnes. Aj to je dôvod, prečo sa nerada vyjadrujem k živým „kauzám“, lebo viem, že v skutočnosti o nich nič neviem, rovnako ako o nich nič (alebo málo) vedia tí, čo aktívne útočia či bránia. Ako hovorí múdry Kohn – všetko je inak.

 A ešte sa mi na včerajšej prezentácii veľmi páčilo, ako môžu spolu sedieť a hodnotne diskutovať ľudia s úplne iným hodnotovým nastavením, ako si môžu vymieňať názory a pokúšať sa pochopiť jeden druhého, hoci vedia, že zásadne odíde každý so svojím názorom, ale nie s pocitom, že som svojho oponenta ponížil, a preto zvíťazil. Takto víťazia iba chudobní duchom.

Foto: Alexander Piekov

SÚVISIACE:
Kniháreň – jún 2016/2

Ukážky z knihy uverejnené v Slove:
Kniha o vládnutí – kapitola Spory o dane 1, Kniha o vládnutí – kapitola Spory o dane 2, Kniha o vládnutí – kapitola Spory o dane 3, Kniha o vládnutí – kapitola Spory o dane 4, Kniha o vládnutí – kapitola Spory o dane 5

Kniha o vládnutí – Nerovná cesta do OECD (1), Kniha o vládnutí – Nerovná cesta do OECD (2), Zasľúbená zem: Európska únia (1), Zasľúbená zem: Európska únia (2)

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter