Stíhačkami proti klimatickým zmenám?

Nový slovenský premiér sa ešte ani poriadne neujal funkcie a už teatrálne vyhlasoval, že milióny eur za rýchlotesty išli do Dunaja. Nevadilo mu ale súhlasiť s vyhodením takmer dvoch miliárd eur na nákup 14 bojových lietadiel, ktorý ešte ako opozičný kverulant hlasno kritizoval. Je pozoruhodné, že s najväčším finančným záväzkom predchádzajúcej vlády, ktorá podľa neho inak všetko robila zle, bez výhrady súhlasí, a to dokonca aj bez toho, aby výdavky na tento, na slovenské pomery, meganákup, aspoň formálne odobrila, „hodnota za peniaze“. Pritom podľa súčasného premiéra mal tento útvar ministerstva financií preverovať všetky nákupy štátu nad jeden milión eur.

Je však zjavné, že voči žiadnej reálnej hrozbe, ktorej táto krajina čelí – súčasnej a všetkým budúcim epidémiám, klimatickým zmenám a z nich plynúcim suchám a následným požiarom, striedaným veternými smršťami, či dokonca aj tornádami a povodňami z prívalových dažďov, novým škodcom a patogénom, úbytku biodiverzity (a tým aj opeľovačov) i pokračujúcej degradácii pôdy, ktorých súbeh skôr či neskôr spôsobí globálny nedostatok potravín a tým aj sociálne nepokoje a vlny utečencov – sa ani tými najlepšími stíhačkami bojovať nedá. Ich nákupom sa však dá úspešne minúť aj to málo, čo by táto krajina vedela dať aspoň na zmiernenie týchto hrozieb. A smutnou pravdou tiež je, že už len výrobou a mierovou prevádzkou týchto lietadiel sa produkuje množstvo skleníkových plynov a ďalšieho znečistenia, ktoré všetky zmienené hrozby ďalej prehlbuje. Ich prípadné bojové nasadenie, by tieto negatívne dôsledky len znásobilo.

Ak teda mali nedávne voľby priniesť zásadnú zmenu, tak je nutné konštatovať, že prinajmenšom v oblasti identifikovania skutočných hrozieb a snahy pripraviť sa ne, k žiadnej zmene nedošlo. Štát tak naďalej plánuje zvyšovať verejné výdavky na nákup zbraňových systémov, ktoré mu nijako nemôžu pomôcť zvládnuť riziká, ktoré zmenia, alebo dokonca ohrozia život väčšiny jeho obyvateľstva. A to v situácii, keď už aj tí najväčší optimisti pripúšťajú, že okrem ľudských obetí, bude dôsledkom súčasnej epidémie aj bezprecedentný prepad ekonomiky a tým aj životnej úrovne väčšiny obyvateľstva, čo by už samo o sebe mohlo významne rozkývať stabilitu politických režimov, ten slovenský nevnímajúc.

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter