Stále usmiaty, ale sám

Pred troma rokmi som bol v Prahe počas osláv 20. výročia Nežnej revolúcie. Pri tejto príležitosti som ako predseda parlamentu odhalil na budove bývalého federálneho zhromaždenia pamätnú tabuľu na počesť Alexandra Dubčeka. Vo svojom slávnostnom príhovore som okrem iného pripomenul, že Dubček pre Slovákov ostáva symbolom revolúcie a nemali by sme naňho zabúdať.

Pred pár dňami som sa počas oficiálnej návštevy Českej republiky vrátil k tejto pamätnej tabuli a znova sa zahľadel na bustu Alexandra Dubčeka, na ktorej je stvárnený so svojím typickým srdečným a ľudským úsmevom. V duchu som si hovoril, aká je škoda, že Dubčekov úsmev pozná celý svet, no u nás sa pomaly vytráca z povedomia ľudí. A slovenskí Pražáci, míňajúci budovu Národného múzea v srdci Prahy akoby ani netušili, že keby sa na chvíľku  zastavili pri pamätnej tabuli a položili k nej napríklad červený karafiát, bol by to pekný symbol uznania pre tohto velikána československých dejín.

Platí to aj pre iné veľké postavy našej novodobej histórie. Akoby sa niekto 20 rokov snažil vytesniť z diskusie všetky významné osobnosti, ktoré sa zaslúžili o demokraciu, slobodu a našu štátnosť. Je dobré, že myslíme na živých, no nemali by sme zabúdať ani na mŕtvych, ktorí živých vytvorili. Dubček celý život bojoval za humánnejšie a spravodlivejšie Slovensko a jeho úsmev sa stal symbolom ľudskosti a demokracie. Znamenal pre Slovensko príliš veľa, aby sme si mohli dovoliť naňho zabudnúť.

Onedlho si budeme pripomínať 20.výročie od vzniku Slovenskej republiky a určite sa budeme intenzívne zamýšľať nad tým, kto sa zaslúžil o to, že Slovensko je dnes moderný európsky demokratický štát, medzi ktorého základné hodnoty patrí solidarita a sociálny zmier. Vtedy by sme si mali spomenúť na Dubčekovu víziu o politike s ľudskou tvárou. A možno sa nájde niekto, kto k jeho pamätnej tabuli položí kyticu na znamenie toho, že na veľké postavy našich dejín nikdy nezabudneme. Že nikdy neostanú sami…

Vyšlo 5. 6.2012 na: http://pavolpaska.blog.sme.sk/c/300474/Stale-usmiaty-ale-sam.html

(Uverejnené so súhlasom autora)

(Celkovo 6 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter