Sociálne balíčky a „zóna nenávisti“

Ešte Robert Fico ani poriadne neukončil svoje vystúpenie na zjazde sociálnodemokratickej strany Smer a už sa ozvali kritické hlasy na jeho adresu z radov opozície. Ako prví sa ozvali v súvislosti so sociálnym balíčkom politici z KDH, potom Béla Bugár a, samozrejme, OĽaNO a SaS. Poslanca Igora Matoviča sme mali možnosť zazrieť aj s plagátom s opovržlivým textom, ktorý rozvinul pred kamerami. Len ľudí okolo neho nebolo vidieť. Slovo dostal aj Sulík a netreba sa vari ani rozpisovať o jeho názoroch na túto tému. Všetci do jedného sa zhodli na tom, že Robert Fico si touto populistickou sociálnou politikou v predvolebnom roku naháňa voličov. Najčastejšie sa však vyjadrovali v tom zmysle, že chudobe dáva iba „omrvinky“, zatiaľ čo jeho kamaráti oligarchovia získavajú oveľa viac. Už pravidelne  mu je toto tzv. kamarátstvo s najbohatšími ľuďmi na Slovensku vyčítané. Akoby oni všetci, keď predávali naše strategický dôležité podniky, stretávali sa iba s obyčajnými živnostníkmi z Francúzska, Nemecka alebo Talianska. Čo z toho kamarátenia zo zahraničnými oligarchami vzniklo, aký dopad to malo na našu životnú úroveň, všetci veľmi dobre vieme. Aj dvakrát do roka nám boli zvyšované ceny plynu a elektriny, ktoré tvoria najvyššie položky z rozpočtu každej domácnosti. Človek by musel ochorieť na stratu pamäti, ak by si tento ich „sociálny balíček“ nepamätal.

O druhej vlne sociálnych balíčkov budú hovoriť a písať ešte mnohí, takže to tu nebudem rozoberať. Už teraz je však každému jasné, že opozícii nie je po chuti, keď počúva reči o zvyšovaní napr. minimálnej mzdy, tak ako jej nebolo po chuti cestovanie vlakom pre dôchodcov a študentov zadarmo. Budeme si musieť ešte veľa vypočuť aj ďalšej kritiky, keď bude nasledovať tretia vlna sociálnych balíčkov avizovaných ku koncu roka. Toto všetko totiž môže skutočne ovplyvniť výsledky volieb a poriadne im skomplikovať plány na zostavenie ďalšieho „zlepenca“ podobného tomu, ktorý sme si užili za vlády Ivety Radičovej. Predviedol sa nám v podobe, ako keby ste uviazali chvosty mačkám a psom do kopy. Vrčali na seba, škrabali a hrýzli sa po celý čas. Už teraz však uvažujú o čomsi podobnom a to len preto, aby porazili vo voľbách vládu Roberta Fica. Za seba môžem povedať iba jedno – takéto vlny sociálnych balíčkov sú mi oveľa sympatickejšie ako všetky tie vlny zdražovania, ktoré som si už „užil“. Jediné, čo ma znepokojuje, že už na budúci rok z nich nemusí zostať kameň na kameni. Volič je, ako dobre vieme, kočovné plemeno a ľahko mu môže kde kto hlavu pomútiť.

Predvolebný rok, ako sledujem opozíciu a hlavne jej najväčších krikľúňov, ktorí sa nedokážu vpratať do kože, si ešte len poriadne užijeme a nebude to, akože ani nie je, iba normálna kritika sociálnej politiky vlády. Budú to aj hrubšie nadávky, osočovania, vulgarizmy a pod, ktoré sa už stali bežnou rétorikou niektorých poslancov. Klamár, podvodník, zlodej, banda, chamraď, zbabelec… to sú už celkom bežné nálepky, akými sa dnes tituluje pred verejnosťou a pred kamerami naša politická elita. Kedysi to boli najhoršie nadávky, kvôli ktorým sa viedli súboje a za ktoré sa pokutovalo aj zatváralo. Kde sa berie toľko nenávisti a zloby, v ľuďoch vysokoškolský vzdelaných, ktorí, ako predpokladám, vyrastali v slušných rodinách a učili ich kvalitní učitelia? Odpoveďou na to by mohlo byť veľa, no zaujal ma jeden z nich: v Anglicku vraj už prišli na to, prečo sú na seba ľudia zlí, prečo sa nedokážu ovládať a ohrozujú alebo obťažujú okolie svojou agresivitou. Oznámili to svetu, uznávaní profesori z jednej špecializovanej univerzity v Londýne.

V ľudskom mozgu sa vraj nachádza akási „zóna nenávisti“. Je to maličké teliesko umiestené kdesi v záhyboch mozgu. Ak cez toto teliesko prúdia všetky informácie nepretržitým tokom, potom je človek v poriadku. Ak je však tento tok z nejakého dôvodu nepravidelný a prerušovaný, človek začína mať problémy, nastávajú depresie, menia sa jeho nálady, začína byť zlostným a stáva sa pre svoje okolie nepríjemným, dokonca nebezpečným voči svojim oponentom i voči sebe samému. Otázkou ostáva, ako by sa dalo túto „chorobu“ liečiť a ako tok  znormalizovať. Zo všetkého, čo počúvam a čítam v súvislosti so sociálnymi balíčkami, vyzerá to tak, že vylepšili síce obyčajným ľuďom ich životnú úroveň, no na druhej strane poškodili nepretržitý tok informácií cez tzv. zónu nenávisti v hlavách niektorých našich opozičných politikov. Preto toľko kritiky a zlosti už pri ich zrode a zavádzaní do života. Už aby boli na svete aj príslušné „pirule“, ktoré by im dali hlavy do poriadku.

Fotozdroj: strana-smer.sk

(Celkovo 2 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter