Slepá škvrna

Už sa to začalo. Betlehemské svetlo roznášajú skauti, zažiari aj z Lomničáku. Prezident z Popradu hovorí o láske, až nenávisti k nenávisti. Nielen prezident z Popradu, ale všetci, ktorých hlas roznášajú tlampače, skloňujú lásku. Parafrázujme klasika: je to iná láska, je to faloš…

Lásku lož nesplodí, aj keby ju denne znásilňovala. My sa tu naprieč spoločnosťou klameme vo veciach podstatných, až hlavných. Iba nedávno bol verejný priestor plný pohonu na predsedu jednej zo slovenských strán, tej národnej. Že opisoval, keď bádal. On sa všelijako nedôstojne krútil, a pritom stačilo priznať: Opisoval som, lebo som našiel myšlienku, ktorú som sám nemal.

Lenže útok na Andreja Danka bol nepoctivý – tá jeho rigorózka bola iba zástupný terč, ako mu odstreliť z hlavy orbánovskú čiapku. Nasadil si ju kapitánsky a vie, že mu nielen svedčí, ale aj priťahuje. A to už je iný zápas, ktorý si žiada iných rytierov. Nie skrytých za zástupné témy. Autorít niet, tlampače kričia, no nepresvedčia.

Prezident je v zajatí svojich ambícií. Už sa nebude súdiť o pozemok pod Tatrami, človeka, ktorého v živote nevidel, už spoznal a dokonca ho obdaroval jeho vlastným majetkom. Možno pôjdu spolu aj na kávu. Bez slovka ospravedlnenia, lebo on sa cíti ako obeť predchádzajúcich podvodných konaní. Vinní sú notári (teda mafiánsky štát), „ktorí bez podrobnejšieho skúmania vydávali osvedčenia o vydržaní aj osobám, ktoré vydržanie len predstierali“.

Spriaznené duše prezidenta vedia, že čo by smrdelo, neradno rozmazávať. A tak je v podstate ticho, veď čo nie je v televízore, to vlastne ani nie je, a dnes sú v hre iné veci, nie nejaký okradnutý zubár z Popradu. Na založenie Projektu potrebujeme anjelskú osobu, lebo „chudáci všetci, čo budú musieť prevziať tú káru“ (Marián Leško).

Komunálne voľby potvrdili, čo dlhodobo hovoria prieskumy. Smer má svojich dvadsať percent a rastie. To je príčina rozvinutia zástavy Roberta Fica, aby jeho voliči vedeli, že sa môžu chystať na víťazné ťaženie vo voľbách parlamentných. A to je príčina rozsiahleho útoku na tých plus dvadsať percent Roberta Fica. Vystavujú mu politický nekrológ a posielajú ho do basy.

Strana Antikiska posiela do basy prezidenta a bije po ústach „Sorosove deti“. Inak, všade samá láska. Focus uskutočnil prieskum, koho prácu si ľudia vážia. Vyšlo poradie: lekár, hasič, vedec, učiteľ, poľnohospodár, vodič z povolania, programátor, vojak, sudca, novinár, predavač, policajt, úradník, kňaz, politik. Za starého režimu sa ma jeden pán vo vlaku opýtal: Do ktorých novín to klamete? A keď v novembri Ivan Hoffman na Námestí SNP v Bratislave zaspieval: „slúbili zme si lásku, slúbili vravieť pravdu len“, tak vyjadril to, čo si ľudia mysleli a cítili. Jaj, kde tie lanské snehy sú…

Osobitne ma v tomto prieskume Focusu potešilo, že pred tlampačmi ľudia uprednostnili hasičov. Hneď po lekároch druhí najdôležitejší. Ale aj tí poľnohospodári a vodiči z povolania sú fajn. Dôležitejší ako my novinári. Tak šťastné a veselé!

(Text vyšiel v Pravde 20. 12. 2018)

(Celkovo 2 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter