Skotské referendum nic neřeší, problémy začínají

valencik_hlavicka_2_150.jpg

Překvapilo mě, jak málo se naši komentátoři věnovali srovnání skotského referenda s dělením Česko-Slovenska v roce 1992. Připomenu:

1. Přes obrovskou snahu opozice a občanů zdola (dokonce došlo k sebeupálení člověka po vzoru Palacha s požadavkem konání referedna) nebylo referendum povoleno. Požadovali jej zastánci společného státu. Patrně by dopadlo ve prospěch společného státu ještě výrazněji než ve Skotsku (a to i na Slovensku).

2. Dvakrát neprošel zákon o zániku státu ve Federálním shromáždění. Podařilo se to až napotřetí a pod silným tlakem.

(Byl jsem tehdy přímo u toho. Před třetím hlasováním byla přijata „korupční doložka“ – tj. převedení poslanců FS za senátory. Navrhl jsem o ní hlasovat odděleně a byl jsem jeden ze 4 poslanců – z celkových 300 – kteří hlasovali proti; on politik se nechá snadno koupit.)

Rozdělení státu nám bylo vnuceno. Z určitého důvodu však přesto asi bylo nezbytné. Pokud by nedošlo k rozdělení státu, byla by to voda na mlýn těch, kteří by na něm budovali svou politickou kariéru. Je problém? – může za něho to, že jsme ve společném státě. Primitivní, ale účinné. A problémy vyvolané rostoucím napětím plodí další problémy…

Podobnou zkoušku nyní čekají Anglicko-Skotské vztahy. Výsledek referenda dává silný mandát těm, kteří chtějí na separatismu založit svoji kariéru. A uspěchané, nereálné či spíše nerealizovatelné sliby těsně před referendem budou vodou na mlýn těm, co nyní budou tlačit na pilu.

To vše by se ještě dalo ustát. Problém je však v tom, že všechny ekonomické a návazně sociální problémy, které si nyní dělá EU svou naprosto hloupou politikou vůči Rusku (ve které se Anglie zvlášť angažuje) budou ve Skotsku pociťovány a příznivci oddělení vysvětlovány jako důsledek ovládání Skotska hloupou politikou Anglie. Skutečné problémy pro Anglii a EU teprve začínají.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/1658-skotske-referendum-nic-neresi-problemy-zacinaji.html

(Celkovo 7 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter