Protest v Prahe: Vzdelanie nie je tovar!

„Myslíme si, že vládne škrty sú unáhlené a mohli by mať dopady, ktoré budú nevratné,“ vyhlásil líder iniciatívy Vzdělání není zboží Josef Hawel. Školné podľa neho povedie k zneprístupneniu vysokoškolského vzdelania pre sociálne slabších ľudí, odložené školné potom k ich zadlženiu.

Účastníci protestu sa obávajú tiež celkovej komercionalizácie vzdelania, ktorá podľa nich povedie k zániku menej ziskových oborov a programov. „Univerzity budú musieť zháňať peniaze z externých zdrojov a budú závislé,“ uviedol Hawel. Vládne kroky v oblasti školstva tak podľa neho zasiahnu nielen študentov, ale aj celú spoločnosť. Česká republika zároveň podľa študentov vyčleňuje na vysoké školstvo menej percent DPH ako ostatné európske štáty.

Demonštranti vyrazili najprv na Staromestské námestie, kde hrali scénku, ktorá ukazovala neutešenú situáciu študentov v budúcich rokoch. Príbeh bol nasledovný:

Rok prvý
Jeden zo spolužiakov išiel študovať technický smer, ďalší humanitné vedy a ich ďalšia spolužiačka sa po strednej škole zamestnala.

Rok druhý
Študent technického smeru platí školné a finančne mu pomáhajú rodičia.
Zamestnaná spolužiačka dostala prvú prácu.
Študent humanitného smeru si platí štúdium sám, preto začal na polovičný úväzok pracovať.

Rok tretí
Študent technického smeru je zapojený do výskumu, ktorý robí škola pre farmaceutickú firmu. Časť tejto práce má firmou aj zaplatenú.
Zamestnaná spolužiačka plánuje dovolenku pri mori.
Študent humanitného smeru stále pracuje a preto vynecháva niektoré prednášky.

Rok štvrtý
Technická škola nášho študenta má problémy s farmaceutickou firmou, ktorej sa nepáčia výsledky výskumu. Podľa podpísanej zmluvy škola nesmie publikovať doterajšie výsledky.
Zamestnaná spolužiačka si kúpila byt a spláca hypotéku.
Študent humanitných vied bol nútený vziať si pôžičku.

Rok piaty
Škola študenta technického smeru prišla o spoluprácu s farmaceutickou firmou a on si už nemá ako privyrábať. Tiež si berie finančnú pôžičku. Po škole začína pracovať a splácať pôžičku.
Zamestnaná spolužiačka dostala od zamestnávateľa podmienku urobiť si nejakú vysokú školu. Prihlásila sa preto na najlacnejší študijný odbor, ktorý ju nebaví.
Študent humanitných vied nechal školu, lebo ju časovo už nezvládal, narodilo sa mu dieťa, je zadlžený a potrebuje bývanie.

Záver
Po šiestich rokoch sa všetci stretli na štrajku proti spoplatnenému školstvu!

Cestou po strede mesta tiež pomocou bielych papierových reťazí pomyselne „škrtali“ niektoré štátne inštitúcie, na ktoré podľa nich už nebudú v budúcnosti peniaze. Uzavreli tak napríklad Národné divadlo, Akadémiu vied či niektoré fakulty. Poslednou inštitúciou, pred ktorou študenti protest ukončili, bola Filozofická fakulta.


 

Foto: Monika Martišková

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter