Prečo éé, Žitňanská nevyhrala

Sledovala som úchytkom svetoborný kongres svetobornej strany vo Zvolene. A voľajako sa mi vybavil zjazd Strany demokratickej ľavice, ktorá bola vyprášená podobne ako terajšia SDKÚ-DS. Dostala sa vtedy do parlamentu len vďaka nejakým desatinám percent, ešte chvíľu dýchavične hľadala voliča, aby odišla do zabudnutia. Nebola to zlá strana. Iba – ako hovoril nebohý Jozef Stank – vedenie sa odtrhlo a vlak sa vykoľajil.

Kaviarenskí intelektuáli nad šálkou kávy a s cigaretkou v ruke s pôžitkom modelujú rozličné možné spôsoby politického života. Drukujú im ľudia, ktorí si hovoria politológovia a ktorých je na Slovensku viac ako kominárov prinášajúcich šťastie. Vysoké školy, ktoré dal nastavať Vladimír Mečiar ako Mao Ce-tung vysoké pece na každej čínskej dedine, ich ročne chrlia stovky. Politológovia a politickí kaviarenskí intelektuáli cúdia jednotlivé strany, najradšej by ich zrušili a mali „čistú“ demokraciu, tvorenú nimi samými, a ak to zatiaľ nejde, tak aspoň tými, ktorých si oni vymyslia a schvália. Trošku ich mýli, že ľudia sú úplne nezmyselne samotvoriví a že volia, ako volia. Aj v stranách.

Napríklad tento víkend. Malo ísť o voľajaké osudové rozhodovanie v jednej ministraničke. Aspoň v Sme tak písali. Nedalo mi a pozrela som si prejav oslnivej kandidátky na predsedu tejto podčiarovej partaje. Prečítala som si:  „Počula som, že som Dzurindov človek, kaviarenský intelektuál, že som žena. Áno, Mikuláš Dzurinda ma pozval na kandidátku našej strany. Ja sa mu chcem poďakovať za to, že sme pevne ukotvení v západnom svete a že máme za sebou veľké reformy, ktoré dali ľuďom nádej na lepší život…“

Schuti som sa zasmiala, čítajúc túto skvelú iróniu. A bolo mi jasné, že Lucia ééé prehrala. Ukázala v priamom prenose, že je úplne, ale úplne odtrhnutým vagónom: ľuďom, ktorí jej mali dať hlas, sa zaškľabila do ksichtu: vy si myslíte, že o vás stojím? O vás, ktorí nechyrujete, čo sú to kaviarenskí intelektuáli, o vás, ktorí podliehajú hystérii, že Mikuláš Dzurinda nám prehral voľby, o vás, ktorí do mňa domŕzate, lebo som žena? Bolo by to nádherné poštuchnutie v kaviarenskej debate s intelektuálmi… ale.

Čo bude ďalej s touto oslnivou bývalou kandidátkou na predsedníčku podprahovej ministraničky, to nevieme. Magda Vášáryová ju bude iste naďalej podporovať. No a čo bude s celou partajou, na to si počkáme. Len mám také čudné déja vu.

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter