Pozlátený vek

Keď na parníkoch plaviacich sa po rieke Missouri zaznelo „Mark Twain“, pre posádku lode to znamenalo, že sa môže ďalej plaviť, že nenarazí na plytčinu alebo nejakú skalu. Ľudí, čo merali hĺbku vody, vedeli čítať rieku, dokonale poznali meniace sa prúdy… nazývali pilotmi. Boli rovnako dôležití  pre bezpečnosť plavby ako ich kapitán. Takýmto pilotom na parníkoch bol aj spisovateľ Mark Twain, ktorý si z tohoto výkriku alebo povelu zvolil aj svoje literárne meno. Aj on bol jeden čas tzv. pilotom na parníku, mal dokonale naštudované všetky nástrahy a prekážky, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť plavby. Vedel ich nielen predvídať a riešiť, dokázal však svoje zážitky dať aj na papier. Nebolo v jeho časoch v Amerike väčšieho literáta, ktorý by bol taký čítaný. Prezidenti aj obyčajní ľudia sa uchádzali o jeho priazeň, aby sa ich príbehy mohli dostať do jeho románov. Bol považovaný za otca americkej literatúry.

Je to už stará kniha, čo mi v týchto dňoch padla do oka a musel som v nej znova zalistovať, aby som si oživil v pamäti príbehy odohrávajúce sa v jeho románe Pozlátený vek. U nás vyšla v roku 1962 v nakladateľstve Krásna literatúra. Treba k tomu iba pridať, že ju napísal spolu so svojím priateľom CH. D. Warnerom. Prečo to spomínam? Hlavne preto, že nám v mnohom niečo pripomína. Je to o tlčhubovi Selliersovi, politickom hochštaplerovi, akým bol senátor Dillworthy… a o celom rade postáv a postavičiek, ktoré sa podieľali na bezohľadnom okrádaní štátu. Je to o korupcii. Tzv. podnikavosti, podvodoch, intrigách a zlodejčinách politickej a hospodárskej elity v Amerike po skončení vojny Sever proti Juhu. Akoby Mark Twain a jeho spoluautor písali o tom, čo sa dnes deje u nás, po našej „veľkej vojne“ s minulosťou, ktorá sa začala v roku 1989. Všetko toto sa deje ako v Pozlátenom veku, len trochu rafinovanejšie, ale tiež vo veľkých rozmeroch.

zobroinfla_843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Mark Twain pomenoval obdobie, ktoré popisuje, Pozláteným vekom. Niečo pozlátiť znamená nanášať na to niečo, ďalšiu a ďalšiu vrstvičku pozlátka, aby to malo krajší vzhľad. Niektoré veci a skutky však môžete akokoľvek natierať, vždy bude cez ne prerážať a rašiť z nich skutočná podstata. Pravda o kvalite veci, ale aj o ľuďoch a dobe, v akej žijeme. Akokoľvek by sme chceli pozlacovať činy a úmysly aj tejto vlády, vždy sa nám vynoria pod tou pozlátkou ľudia okolo kontajnerov alebo milión tých, čo sa už ocitli v biede alebo na pokraji biedy.

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter