Slovenské médiá venovali dnes pomerne veľa priestoru úmrtiu známeho amerického senátora. Hovorí sa: O mŕtvych len dobre. No napriek tomu by som očakával objektívnejší pohľad na túto kontroverznú osobnosť americkej politiky. Dozvedel som sa síce, že v niektorých otázkach senátor zastával (pre mňa prekvapujúco) v podstate správne stanoviská, no to by nemalo skresliť jeho portrét, ktorý by mal byť pre nás Európanov predsa trocha iný, ako pre oficiálnu politickú americkú reprezentáciu a tamojšiu verejnosť.
Foto: Gage Skidmore / Flickr
Jeden z našich redaktorov použil formuláciu, že McCain bol lojálny voči svojmu presvedčeniu. Bez toho, že by som chcel porovnávať neporovnateľné, predsa len musím poznamenať, že lojálni voči svojmu presvedčeniu boli v našom storočí aj takí politici, na ktorých by sme najradšej zabudli a ktorí spôsobili svojej krajine i celému svetu nesmierne škody a utrpenia. Tisíckam mŕtvych po neoprávnenom zásahu USA v Iraku môže byť jeho lojalita ukradnutá, veď im spôsobila obrovské utrpenie. Inak sa zrejme v USA pozerajú aj na jeho vojenskú (leteckú) aktivitu vo Vietname. Pre nich bol zrejme hrdinom, no určite ním nebol pre obyvateľov vietnamských dedín bombardovaných napalmom. Trpká osobná skúsenosť vojnového zajatca sa možno podpísala aj pod to, že ako politik presadzoval po celom svete vojenské zásahy svojej krajiny, za čo by ho podaktorí bez váhania mohli označiť za vojnového štváča. Ani jeden z komentátorov v našich médiách napríklad nespomenul, že senátor bol ako doma na kyjevskom Majdane, kde huckal protestujúcich proti legálnej ukrajinskej vláde. A ani teraz ani nikdy predtým sa naše médiá nezmohli na konštatovanie, že vlastne išlo o hrubé zasahovanie do vnútorných vecí cudzieho štátu, oproti čomu je neustále omieľanie kybernetických útokov Ruska na ovplyvnenie amerických volieb len slabým odvarom.
Nejde mi o znevažovanie spomínaného politika. Treba si však uvedomiť, že pre ostatný svet nebol tým hrdinom, za ktorého ho dnes v USA vydávajú. Čosi podobné platilo aj v minulosti. Pre Francúzov bol a dodnes je Napoleon veľkou osobnosťou ich národa, no pre občanov krajín, voči ktorým viedol dobyvačné vojny, to určite neplatilo a neplatí. Preto by sme si aj pri hodnotení zosnulého amerického politika mali zachovať chladnú hlavu a nezrieknuť sa vlastného pohľadu na jeho osobnosť.