Novomeského Nitra úspešne obnovená

Poslednú februárovú sobotu sa v nitrianskej synagóge uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie VII. ročníka Novomeského Nitry.

Literárnu súťaž sa podarilo znovu zorganizovať po vyše šiestich rokoch obnovenému klubu Spoločnosti Ladislava Novomeského v Nitre. Tak ako po minulé ročníky aj teraz prebrali záštitu nad podujatím primátor Nitry Jozef Dvonč, predseda NSK Milan Belica a rektor UKF v Nitre Ľubomír Zelenický. Trojicu osobností z Nitry doplnil poslanec NR SR Ľuboš Blaha.

novomeskeho_nitra_kolaz.jpg

Odkaz Novomeského
 

Obnovená súťaž Novomeského Nitra tak dopĺňa portfólio kultúrnych a spoločenských aktivít občianskeho združenia Spoločnosť Ladislava Novomeského. Jeho odkaz pripomenula vo svojom príhovore aj tajomníčka SLN Zlatica Beňová.

Dnes tu spolu s novým klubom stojíte na prahu novej tradície aj vy, ktorí ste sa do tohtoročnej súťaže zapojili. A hoci prác ešte nebolo veľa, už to, že tvoríte, vnímam veľmi pozitívne. Aj Ladislav Novomeský písal už počas stredoškolských štúdií spolužiakom veršovačky, prvé básničky. Po ukončení učiteľského inštitútu bol postupne učiteľom, novinárom, básnikom, reportérom, úradníkom aj politikom, povedala Z. Beňová a dodala:Vy tu dnes súťažíte so svojimi prácami – niektorí  úspešnejšie, iní menej úspešne. Nezúfajte však,  v tomto pretechnizovanom svete je písanie či už poézie alebo prózy viac ako dobrou správou. Preto vás vyzývam, aby ste písali ďalej, a možno niekto z vás pôjde cestou Ladislava Novomeského, ktorý sa od píšuceho študenta vypracoval na mnohostranne orientovanú osobnosť. Na kultúrneho politika, politika v kultúre.

Od 26. októbra 2015 sa do 11. januára tohto roku so 111 prácami do súťaže zapojilo 41 autorov, ktorí žijú alebo študujú na území nitrianskeho kraja. Nasledujúci mesiac odborná porota v zložení Igor Hochel, Jitka Rožnová a Peter Valček vybrala víťazov v určených kategóriach a sekciách. Model súťaže zostal takmer nezmenený. Súťažilo sa v dvoch kategóriach – v prvej boli študenti stredných škôl a v druhej študenti vysokých škôl a mladí autori do 30 rokov. Každá kategória sa delila na sekcie poézia a próza.

Okrem toho boli pre súťažiacich pripravené aj ocenenia osobností, ktoré nad súťažou prevzali záštitu – teda Jozefa Dvonča, Milana Belicu, Ľubomíra Zelenického a Ľuboša Blahu.

Priestor pre mladých
 

„Bol by som veľmi rád, keby nezmizli knižnice, nezmizla kniha. Aby sa tak stalo, treba stále novú krv, to znamená nových autorov,“ povedal na vyhlásení nitriansky primátor Jozef Dvonč a zároveň vyjadril ochotu aj ďalej podporovať zo strany mesta podujatia podobného typu.

Jedným z cieľov nielen Novomeského Nitry, ale aj celkovej činnosti obnoveného klubu SLN v Nitre je vytvárať priestor pre mladých a talentovaných ľudí. Preto sme v prestávkach medzi vyhodnoteniami jednotlivých kategórií dali priestor talentovaným hudobníkom. V prvej časti vystúpilo hudobné duo Michal  Slamka – Adam Svitač a v druhej nitrianska skupina Everlong so svojim najnovším singlom „Nikdy vám neuverím“ (https://www.youtube.com/watch?v=JAEiJjcF4ek).

Samozrejme, snaha nitrianskeho klubu SLN pomôcť mladým autorom sa vyhodnotením súťaže nekončí. V najbližšom období vydáme zborník najlepších prác zo VII. ročníka literárnej súťaže. Kompletné výsledky VII. ročníka Novomeského Nitry 2016 si môžete pozrieť na webe nitrianskeho klubu SLN ( http://slnnr.flm.sk/2016/03/12/vysledky-novomeskeho-nitry-2016/ )

Artur Bekmatov,
klub Spoločnosti L. Novomeského Nitra

(Celkovo 8 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter