No nemilujte takých prezidentov!

Amerika mala doteraz štyridsaťpäť prezidentov, Joe Biden je štyridsiatym šiestym. Bolo by predčasné už teraz komentovať, aké dopady to bude mať na Spojené štáty a celý svet, no zatiaľ to nevyzerá ružovo. O predchádzajúcich prezidentoch, najmä posledných, už vieme svoje, zažili sme ich a vieme, že každý z nich vyvolal vo svete päť vojen alebo veľkých ozbrojených konfliktov. Barack Obama ich má na svojom konte dokonca sedem. Možno práve preto získal Nobelovu cenu za mier… Nech si o Donaldovi Trumpovi myslí každý, čo chce, ale za jeho úradovania v Bielom dome sa nezrodila žiadna nová vojna, ani sa nerozhorel veľký ozbrojený konflikt, ktorý by ohrozoval svetový mier. On iba udržoval pri živote tie, ktoré mu ostali po predchodcoch. Ktovie, možno si na neho niekto spomenie aj v dobrom. Nie o tom však chcem písať.

mountrushmore.jpg
Foto: Wikipedia.org

Zalistoval som si v Dejinách Spojených štátov amerických od G. B. Tindalla a D. E. Shia, ktorí sa zmieňujú o všetkých prezidentoch. Písali o nich podrobne a nešetrili ich. Dokonca sa nie veľmi lichotivo vyjadrovali aj o G. Washingtonovi, ktorého uznával celý svet. Bol to vraj človek, ktorý si potrpel na pompéznosť a okázalosť, jazdieval na krásnom bielom koni, pod sedlom mal kožu z jaguára, na spoločenské udalosti sa nechával doviezť šiestimi plavými koňmi a vždy ho sprevádzalo služobníctvo v livrejach. Sedem čiernych otrokov pomáhalo jeho manželke udržiavať prezidentskú rezidenciu. Nebolo vraj týždňa, aby sa v nej nekonali veľkolepé oslavy alebo večere. Keď nastúpil ako 57-ročný do svojho úradu, bol to vysoký, dôstojný, trocha prešedivený chlap. Nie každý však vie o tom, že bol nahluchlý, takmer bezzubý a nevynikal ani politickou obratnosťou. Nebol dobrým rečníkom, písal škrobene a pri inauguračnom prejave sa vraj viditeľne triasol. Národ však potreboval mať „otca vlasti“ a George Washington sa ním aj stal. Kongres dokonca deň jeho narodenia vyhlásil za sviatok a v roku  1885 mu Američania postavili 169 metrov vysoký pamätník. Ani toľká sláva však nestačila na uctenie jeho pamiatky – po smrti bol povýšený na šesťhviezdičkového generála. Takú hodnosť dovtedy ani potom už nikto nedosiahol. Aby toho nebolo málo, sochár Gutzon Borglum vytesal do skaly 18-metrov vysokú podobizeň jeho hlavy. Od roku 1927 do roku 1941 nerobil nič iné, len rúbal a vŕtal do skaly, aby naveky zvečnil pamiatku tých najdôležitejších amerických prezidentov. K Washingtonovi pribudol Thomas Jefferson, Abraham Lincoln a Theodore Roosevelt. Až v roku 1971 prezident Nixon rozhodol, že Amerika nebude sláviť  iba deň Washingtona, ako to bolo dovtedy, ale bude to deň všetkých amerických prezidentov.

Prečo to spomínam? Deň amerických prezidentov je v USA sviatkom a Američania ho majú v obľube, lebo v tento deň dostávajú v obchodoch rôzne bonusy, lacnejšie sú autá, elektronika, dokonca aj úvery. No nemilujte takých prezidentov! Teraz, keď sme s Amerikou už veľká rodina, možno sa dožijeme čias, že tento sviatok sa bude sláviť aj u nás. Zatiaľ je to na dobrej ceste, nášmu Jaroslavovi stačí zdvihnúť telefón a šéf Bieleho domu, dobráčisko J. Biden, nám okamžite pošle akúkoľvek vojenskú techniku. Stačí povedať, aj ponorky by sa dali objednať. Naše lode už brázdili moria a oceány (ktovie, kde im je koniec), tak prečo nie aj ponorky… To najdôležitejšie, čo nás však čaká a čo s obavami sleduje celý svet, je, ako sa 78-ročný prezident USA zachová voči Rusku. Aj Rusi majú totiž svojho prezidenta a to je tiež „tvrdá palica“. Už viackrát presvedčil svet, že si nenechá len tak brnkať po nose. Pre svet je najdôležitejšie, aby sa títo dvaja významní muži stretli a dohodli, potom možno aj naši „horkokrvní šabliari“ trocha pribrzdia. To aj o nich sa český exprezident Václav Klaus vyjadril, že sú ako malí ratlíci, čo štekajú na veľkého psa. Dokonca aj Miloš Zeman sa dal počuť, že to vyhosťovanie diplomatov kvôli výbuchu muničného skladu v Česku je unáhlené a najmä bez dôkazov. Asi vie o tom o niečo viac ako naši ratlíci, ktorí tak bohatiersky vypínajú svoju hruď, keď majú za sebou amerického prezidenta. Ratlíci to tak robia, ak vedia, že ich má kto ochrániť pred veľkým vlčiakom. Však by sa aj do medveďa pustili, len aby svojmu pánovi predviedli svoju statočnosť a zavďačili sa mu…

(Celkovo 8 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter